







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,267 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,369 sqft |
| Age | 34 years (1992) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,430 sqft) |
| Land Frontage | 46 ft |
| Land Dimensions | 46 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 017-666-791 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
10476 169a Street
| Sold Price: | $1,603,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,209 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,909 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3056930 |
| Distance: | 464 m |
10125 Elderberry Crescent
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,975 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,608 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3049882 |
| Distance: | 1.4 km |
16530 108 Avenue
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,000 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,835 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3100780 |
| Distance: | 1.5 km |
17850 100a Avenue
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,962 sqft |
| Price / SqFt: | $398 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,123 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3079829 |
| Distance: | 1.7 km |
10418 Fraserglen Drive
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,561 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,240 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3067574 |
| Distance: | 1.7 km |
10820 164 Street
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,484 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,158 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3082147 |
| Distance: | 1.7 km |
17139 102a Avenue
| Asking Price: | $1,667,800 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,044 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,741 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128447 |
| Distance: | 74 m |
10289 170a Street
| Asking Price: | $1,724,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,690 sqft |
| Price / SqFt: | $641 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,789 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126395 |
| Distance: | 84 m |
17163 102 Avenue
| Asking Price: | $1,549,900 |
| Listing Date: | 2025-Aug-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,884 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,266 sqft) |
| Days on Market: | 291 |
| MLS® Number: | R3033746 |
| Distance: | 224 m |
16950 103a Avenue
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,904 sqft |
| Price / SqFt: | $585 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,136 sqft) |
| Days on Market: | 281 |
| MLS® Number: | R3039609 |
| Distance: | 279 m |
10155 171a Street
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,700 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,322 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3127140 |
| Distance: | 289 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,350,000 | $299,000 | $1,649,000 | -4.7% |
| 2025 | $1,411,000 | $320,000 | $1,731,000 | -3.6% |
| 2024 | $1,470,000 | $326,000 | $1,796,000 | +2.2% |
| 2023 | $1,415,000 | $342,000 | $1,757,000 | +10.9% |
| 2022 | $1,241,000 | $344,000 | $1,585,000 | +29.6% |
| 2021 | $942,000 | $281,000 | $1,223,000 | +2.2% |
| 2020 | $941,000 | $256,000 | $1,197,000 | -2.1% |
| 2019 | $937,000 | $286,000 | $1,223,000 | +0.3% |
| 2018 | $931,000 | $288,000 | $1,219,000 | +3.5% |
| 2017 | $890,000 | $288,000 | $1,178,000 | - |