


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,602 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,025 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 018-439-888 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
#20 15788 104 Avenue
| Sold Price: | $830,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | $341 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,570 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3034257 |
| Distance: | 534 m |
#14 10433 158 Street
| Sold Price: | $965,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $465 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,097 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3074056 |
| Distance: | 634 m |
#109 10584 153 Street
| Sold Price: | $725,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | $617 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,239 sqft |
| Price / SqFt: | $324 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3062315 |
| Distance: | 799 m |
#50 15399 Guildford Drive
| Sold Price: | $817,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $360 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,688 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3084698 |
| Distance: | 854 m |
#78 15340 Guildford Drive
| Sold Price: | $835,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $293 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,560 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3093425 |
| Distance: | 905 m |
#24 9727 152b Street
| Sold Price: | $905,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $496 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,880 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3117648 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $671,000 | $198,000 | $869,000 | -4.9% |
| 2025 | $706,000 | $208,000 | $914,000 | -1.3% |
| 2024 | $715,000 | $211,000 | $926,000 | +9.3% |
| 2023 | $654,000 | $193,000 | $847,000 | +17.0% |
| 2022 | $520,000 | $204,000 | $724,000 | +17.2% |
| 2021 | $0 | $618,000 | $618,000 | +2.0% |
| 2020 | $431,000 | $175,000 | $606,000 | -8.5% |
| 2019 | $486,000 | $176,000 | $662,000 | +9.2% |
| 2018 | $433,000 | $173,000 | $606,000 | +32.6% |
| 2017 | $279,000 | $178,000 | $457,000 | - |
#43 10238 155a Street
| Asking Price: | $969,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $536 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,017 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125172 |
| Distance: | 0 m |
#40 15489 99a Avenue
| Asking Price: | $1,025,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $320 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,748 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112893 |
| Distance: | 529 m |