







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,677 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,061 sqft |
| Age | 29 years (1997) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,000 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 023-352-205 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,131,000 | $308,000 | $1,439,000 | -6.6% |
| 2025 | $1,187,000 | $354,000 | $1,541,000 | -5.5% |
| 2024 | $1,235,000 | $395,000 | $1,630,000 | -0.5% |
| 2023 | $1,216,000 | $422,000 | $1,638,000 | +11.1% |
| 2022 | $1,088,000 | $386,000 | $1,474,000 | +33.4% |
| 2021 | $770,000 | $335,000 | $1,105,000 | +5.7% |
| 2020 | $755,000 | $290,000 | $1,045,000 | -3.3% |
| 2019 | $735,000 | $346,000 | $1,081,000 | +2.7% |
| 2018 | $697,000 | $356,000 | $1,053,000 | +13.3% |
| 2017 | $603,000 | $326,000 | $929,000 | - |
5796 168 Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,183 sqft |
| Price / SqFt: | $335 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 194 |
| MLS® Number: | R3013388 |
| Distance: | 496 m |
5770 167a Street
| Sold Price: | $1,540,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,355 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3090331 |
| Distance: | 584 m |
16728 62a Avenue
| Sold Price: | $1,535,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,547 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3089192 |
| Distance: | 594 m |
16681 62a Avenue
| Sold Price: | $1,482,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,409 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3108788 |
| Distance: | 686 m |
6351 167b Street
| Sold Price: | $1,385,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,238 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,444 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3093243 |
| Distance: | 695 m |
16761 63b Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,530 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,017 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3105029 |
| Distance: | 779 m |
#38 6195 168 Street
| Asking Price: | $1,170,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $490 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,146 sqft |
| Price / SqFt: | $372 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,129 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3118674 |
| Distance: | 416 m |
#35 6195 168 Street
| Asking Price: | $1,175,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $511 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,344 sqft |
| Price / SqFt: | $351 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3104598 |
| Distance: | 416 m |
17079 57 Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,202 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,890 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117782 |
| Distance: | 707 m |
5949 E 165 Street
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,128 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,641 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124101 |
| Distance: | 888 m |