






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,565 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,607 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,828 sqft) |
| Land Frontage | 34 ft |
| Land Dimensions | 34 x 115 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 032-085-192 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,051,000 | $475,000 | $1,526,000 | +43.3% |
| 2025 | $1,065,000 | $0 | $1,065,000 | +18.9% |
| 2024 | $896,000 | $0 | $896,000 | - |
17136 1 Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,084 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,595 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3065514 |
| Distance: | 367 m |
16711 16 Avenue
| Sold Price: | $1,690,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,881 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,916 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098390 |
| Distance: | 3.1 km |
16796 16a Avenue
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,801 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,783 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3076274 |
| Distance: | 3.1 km |
16775 18 Avenue
| Sold Price: | $1,823,800 |
| Sold Date: | 2025-Dec-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,678 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,624 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3036616 |
| Distance: | 3.5 km |
16764 18a Avenue
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,266 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,619 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3084154 |
| Distance: | 3.5 km |
16647 18 Avenue
| Sold Price: | $1,995,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,819 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,886 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3092928 |
| Distance: | 3.5 km |
16908 1 Avenue
| Asking Price: | $1,848,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,607 sqft |
| Price / SqFt: | $512 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,828 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3128704 |
| Distance: | 0 m |
17130 1 Avenue
| Asking Price: | $1,599,990 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 2,958 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,595 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3096649 |
| Distance: | 357 m |
58 172 Street
| Asking Price: | $1,480,000 |
| Listing Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,012 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,300 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129324 |
| Distance: | 580 m |
17349 1 Avenue
| Asking Price: | $1,580,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,211 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,454 sqft) |
| Days on Market: | 163 |
| MLS® Number: | R3073647 |
| Distance: | 851 m |
17456 2a Avenue
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,844 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,328 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128152 |
| Distance: | 1.1 km |