




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,517 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,963 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,577 sqft) |
| Land Frontage | 20 ft |
| Land Dimensions | 20 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 024-097-756 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
16625 85b Avenue
| Sold Price: | $1,525,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,959 sqft |
| Price / SqFt: | $385 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,211 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3064250 |
| Distance: | 531 m |
16958 80a Avenue
| Sold Price: | $1,410,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,830 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,136 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3080682 |
| Distance: | 915 m |
8042 160 Street
| Sold Price: | $1,715,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,154 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,755 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3073826 |
| Distance: | 1.9 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263102653/83dcefb7.jpeg)
9112 156 Street
| Sold Price: | $1,599,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,203 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,180 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3081026 |
| Distance: | 2.8 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263128711/83dcefb7.jpeg)
8665 154a Street
| Sold Price: | $1,825,000 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,782 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,760 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3107084 |
| Distance: | 3.0 km |
15811 96 Avenue
| Sold Price: | $1,437,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,102 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 7012.01 ac. (305,443,000 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3049338 |
| Distance: | 3.1 km |
8521 168 Street
| Asking Price: | $1,549,940 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,500 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,038 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3082022 |
| Distance: | 187 m |
8370 168a Street
| Asking Price: | $1,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,026 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,308 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110040 |
| Distance: | 229 m |
16977 83a Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,689 sqft |
| Price / SqFt: | $488 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,895 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3083992 |
| Distance: | 323 m |
8327 169a Street
| Asking Price: | $1,590,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,172 sqft |
| Price / SqFt: | $381 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,939 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102363 |
| Distance: | 370 m |
8077 169 Street
| Asking Price: | $1,585,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,088 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,415 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095954 |
| Distance: | 844 m |
8546 164 Street
| Asking Price: | $1,449,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,387 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,856 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3111025 |
| Distance: | 933 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,263,000 | $400,000 | $1,663,000 | -7.1% |
| 2025 | $1,337,000 | $454,000 | $1,791,000 | -0.1% |
| 2024 | $1,348,000 | $444,000 | $1,792,000 | +3.2% |
| 2023 | $1,305,000 | $431,000 | $1,736,000 | +8.2% |
| 2022 | $1,183,000 | $422,000 | $1,605,000 | +36.0% |
| 2021 | $860,000 | $320,000 | $1,180,000 | +2.7% |
| 2020 | $818,000 | $331,000 | $1,149,000 | -7.6% |
| 2019 | $845,000 | $398,000 | $1,243,000 | +7.1% |
| 2018 | $875,000 | $286,000 | $1,161,000 | +18.1% |
| 2017 | $733,000 | $250,000 | $983,000 | - |