







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,993 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,500 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,577 sqft) |
| Land Frontage | 43.93 ft |
| Land Dimensions | 13.39 x ? m |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-19 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 029-984-823 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
16711 16 Avenue
| Sold Price: | $1,690,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,881 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,916 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098390 |
| Distance: | 102 m |
16764 18a Avenue
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,266 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,619 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3084154 |
| Distance: | 321 m |
1910 167a Street
| Sold Price: | $1,833,330 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,716 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,213 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3070627 |
| Distance: | 498 m |
2055 167a St
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,581 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,187 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3100406 |
| Distance: | 807 m |
16586 21 Avenue
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,987 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,446 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3069411 |
| Distance: | 908 m |
2581 168 Street
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,915 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,625 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3048591 |
| Distance: | 1.9 km |
16739 16a Avenue
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,500 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,577 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3125356 |
| Distance: | 0 m |
16755 16a Avenue
| Asking Price: | $1,829,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,407 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,578 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3100558 |
| Distance: | 27 m |
16752 17a Avenue
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,303 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,606 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3095643 |
| Distance: | 104 m |
1720 166a Street
| Asking Price: | $2,180,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,831 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,418 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123503 |
| Distance: | 160 m |
16737 15a Avenue
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,895 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,239 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111614 |
| Distance: | 210 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,069,000 | $667,000 | $1,736,000 | -10.7% |
| 2025 | $1,179,000 | $765,000 | $1,944,000 | -1.5% |
| 2024 | $1,158,000 | $816,000 | $1,974,000 | +3.2% |
| 2023 | $1,119,000 | $794,000 | $1,913,000 | +16.2% |
| 2022 | $974,000 | $672,000 | $1,646,000 | +22.8% |
| 2021 | $724,000 | $616,000 | $1,340,000 | +17.2% |
| 2020 | $787,000 | $356,000 | $1,143,000 | +33.4% |
| 2019 | $857,000 | $0 | $857,000 | +3.6% |
| 2018 | $827,000 | $0 | $827,000 | +23.1% |
| 2017 | $672,000 | $0 | $672,000 | - |