





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,986 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,492 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Floor Area (Guest House) | 504 sqft |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (3,245 sqft) |
| Land Frontage | 32.8 ft |
| Land Dimensions | 32.8 x 98.40 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 032-003-455 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
16723 19a Avenue
| Sold Price: | $1,809,520 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,441 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,312 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3061560 |
| Distance: | 41 m |
16775 18 Avenue
| Sold Price: | $1,823,800 |
| Sold Date: | 2025-Dec-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,678 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,624 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3036616 |
| Distance: | 359 m |
16640 18a Avenue
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,211 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,040 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3051843 |
| Distance: | 383 m |
16647 18 Avenue
| Sold Price: | $1,995,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,819 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,886 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3092928 |
| Distance: | 397 m |
16796 16a Avenue
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,801 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,783 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3076274 |
| Distance: | 704 m |
16717 25a Avenue
| Sold Price: | $1,888,950 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,861 sqft |
| Price / SqFt: | $660 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,738 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3099206 |
| Distance: | 1.2 km |
16775 18b Avenue
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,658 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,617 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099116 |
| Distance: | 232 m |
2121 168 Street
| Asking Price: | $1,948,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,725 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,391 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109131 |
| Distance: | 317 m |
16767 18 Avenue
| Asking Price: | $2,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,652 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,619 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115455 |
| Distance: | 357 m |
1715 167 Street
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,017 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,141 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123754 |
| Distance: | 589 m |
16685 15a Avenue
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,126 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,053 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097062 |
| Distance: | 855 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,054,000 | $433,000 | $1,487,000 | +27.9% |
| 2025 | $1,163,000 | $0 | $1,163,000 | +17.2% |
| 2024 | $992,000 | $0 | $992,000 | - |