This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $13,262 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 6,453 sqft |
| Age | 7 years (2019) |
| Land |
| Land Size | 0.32 ac (13,993 sqft) |
| Land Frontage | 105 ft |
| Land Dimensions | 105 x 133 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 8 |
| PID | 029-675-341 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
16755 McNair Drive
| Sold Price: | $3,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 6,230 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,055 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3100670 |
| Distance: | 135 m |
16638 31b Avenue
| Sold Price: | $2,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,856 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,005 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3040637 |
| Distance: | 367 m |
3863 159a Street
| Sold Price: | $3,188,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,014 sqft |
| Price / SqFt: | $636 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,065 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3105955 |
| Distance: | 2.4 km |
3408 156 Street
| Sold Price: | $2,990,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 6,738 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (19,994 sqft) |
| Days on Market: | 129 |
| MLS® Number: | R3062119 |
| Distance: | 2.4 km |
2732 Northcrest Drive
| Sold Price: | $4,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,138 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.69 ac. (30,209 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3118323 |
| Distance: | 5.0 km |
16539 29a Avenue
| Asking Price: | $3,499,900 |
| Listing Date: | 2025-Sep-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,394 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,127 sqft) |
| Days on Market: | 269 |
| MLS® Number: | R3041339 |
| Distance: | 397 m |
3225 164a Street
| Asking Price: | $3,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,736 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (20,037 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108923 |
| Distance: | 732 m |
16211 29 Avenue
| Asking Price: | $4,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 6,788 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 1.00 ac. (43,547 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3091616 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,897,000 | $1,394,000 | $3,291,000 | -2.9% |
| 2025 | $1,873,000 | $1,516,000 | $3,389,000 | -0.4% |
| 2024 | $1,935,000 | $1,469,000 | $3,404,000 | +7.1% |
| 2023 | $1,853,000 | $1,325,000 | $3,178,000 | +4.1% |
| 2022 | $1,594,000 | $1,459,000 | $3,053,000 | +25.9% |
| 2021 | $1,246,000 | $1,178,000 | $2,424,000 | +5.2% |
| 2020 | $1,196,000 | $1,109,000 | $2,305,000 | -2.7% |
| 2019 | $1,382,000 | $988,000 | $2,370,000 | +9.8% |
| 2018 | $1,452,000 | $706,000 | $2,158,000 | +65.7% |
| 2017 | $1,302,000 | $0 | $1,302,000 | - |