







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,830,000 |
| $499 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,989 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,666 sqft |
| Age | 9 years (2017) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,785 sqft) |
| Land Frontage | 42.65 ft |
| Land Dimensions | 42.65 x 25 ft |
| Price per Land SqFt | $483.49 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2021-Nov-08 |
| Previously Sold Price | $1,820,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$10,000 (+0.5%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 029-983-495 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
16726 18 Avenue
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,513 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,787 sqft) |
| Days on Market: | 131 |
| MLS® Number: | R3080245 |
| Distance: | 14 m |
16746 18 Avenue
| Asking Price: | $1,920,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,400 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,793 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121969 |
| Distance: | 54 m |
16756 17b Avenue
| Asking Price: | $1,768,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,461 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,828 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103922 |
| Distance: | 97 m |
16791 17b Avenue
| Asking Price: | $1,888,890 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,201 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,594 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118748 |
| Distance: | 137 m |
16752 17a Avenue
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,303 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,606 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095643 |
| Distance: | 168 m |
2112 166 Street
| Asking Price: | $1,990,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,055 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,334 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106643 |
| Distance: | 686 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,077,000 | $650,000 | $1,727,000 | -11.1% |
| 2025 | $1,189,000 | $754,000 | $1,943,000 | -1.5% |
| 2024 | $1,168,000 | $804,000 | $1,972,000 | +3.7% |
| 2023 | $1,128,000 | $774,000 | $1,902,000 | +16.2% |
| 2022 | $981,000 | $656,000 | $1,637,000 | +22.9% |
| 2021 | $730,000 | $602,000 | $1,332,000 | -3.1% |
| 2020 | $793,000 | $581,000 | $1,374,000 | -5.8% |
| 2019 | $864,000 | $594,000 | $1,458,000 | +19.3% |
| 2018 | $834,000 | $388,000 | $1,222,000 | +80.2% |
| 2017 | $678,000 | $0 | $678,000 | - |
Asking Price is 6.0% higher than Assessed Value (2026).