







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,429 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,948 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,563 sqft) |
| Land Frontage | 62.27 ft |
| Land Dimensions | 62.27 x 119.71 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-14 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 017-779-375 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,333,000 | $324,000 | $1,657,000 | -7.1% |
| 2025 | $1,411,000 | $372,000 | $1,783,000 | -0.3% |
| 2024 | $1,423,000 | $365,000 | $1,788,000 | +2.4% |
| 2023 | $1,393,000 | $353,000 | $1,746,000 | +8.7% |
| 2022 | $1,254,000 | $352,000 | $1,606,000 | +36.3% |
| 2021 | $899,000 | $279,000 | $1,178,000 | +4.5% |
| 2020 | $838,000 | $289,000 | $1,127,000 | +11.1% |
| 2019 | $840,000 | $174,000 | $1,014,000 | -1.4% |
| 2018 | $876,000 | $152,000 | $1,028,000 | +13.0% |
| 2017 | $763,000 | $147,000 | $910,000 | - |
8011 163rd Street
| Sold Price: | $1,342,900 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,783 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,200 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3106009 |
| Distance: | 814 m |
8311 170 Street
| Sold Price: | $1,287,500 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,814 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,991 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3100076 |
| Distance: | 1.2 km |
16109 80a Avenue
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,931 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,170 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3110416 |
| Distance: | 1.2 km |
8470 166a Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,377 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,107 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3069161 |
| Distance: | 1.3 km |
8518 165a Street
| Sold Price: | $1,345,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,243 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,019 sqft) |
| Days on Market: | 179 |
| MLS® Number: | R3069478 |
| Distance: | 1.4 km |
8165 154 Street
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,574 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,339 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3063308 |
| Distance: | 2.6 km |
16657 78 Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,948 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,563 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123863 |
| Distance: | 0 m |
7852 165 Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,286 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126843 |
| Distance: | 268 m |
16566 80 Avenue
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,203 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,559 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3113168 |
| Distance: | 400 m |
7758 169a Street
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,357 sqft |
| Price / SqFt: | $477 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,977 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108662 |
| Distance: | 518 m |
16919 79 Avenue
| Asking Price: | $1,590,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,965 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,126 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3115208 |
| Distance: | 531 m |
16988 77a Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,106 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,646 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3108170 |
| Distance: | 542 m |