


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,864 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,327 sqft |
| Age | 6 years (2020) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,628 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-06 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 030-444-888 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
16647 18 Avenue
| Sold Price: | $1,995,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,819 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,886 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3092928 |
| Distance: | 97 m |
16764 18a Avenue
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,266 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,619 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3084154 |
| Distance: | 278 m |
16775 18 Avenue
| Sold Price: | $1,823,800 |
| Sold Date: | 2025-Dec-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,678 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,624 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3036616 |
| Distance: | 298 m |
1910 167a Street
| Sold Price: | $1,833,330 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,716 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,213 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3070627 |
| Distance: | 310 m |
2055 167a St
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,581 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,187 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3100406 |
| Distance: | 457 m |
16711 16 Avenue
| Sold Price: | $1,690,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,881 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,916 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098390 |
| Distance: | 499 m |
16771 18a Avenue
| Asking Price: | $1,959,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,801 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,645 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124421 |
| Distance: | 271 m |
16759 18 Avenue
| Asking Price: | $2,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,050 sqft |
| Price / SqFt: | $555 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,620 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120236 |
| Distance: | 271 m |
16767 18 Avenue
| Asking Price: | $2,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,652 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,619 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115455 |
| Distance: | 284 m |
16775 18b Avenue
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,658 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,617 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3099116 |
| Distance: | 295 m |
1720 166a Street
| Asking Price: | $2,180,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,831 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,418 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3123503 |
| Distance: | 314 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,071,000 | $692,000 | $1,763,000 | -11.1% |
| 2025 | $1,182,000 | $802,000 | $1,984,000 | -1.6% |
| 2024 | $1,161,000 | $855,000 | $2,016,000 | +3.7% |
| 2023 | $1,121,000 | $823,000 | $1,944,000 | +15.2% |
| 2022 | $976,000 | $711,000 | $1,687,000 | +55.6% |
| 2021 | $725,000 | $359,000 | $1,084,000 | +37.4% |
| 2020 | $789,000 | $0 | $789,000 | +4.0% |
| 2019 | $759,000 | $0 | $759,000 | - |