




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,577 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,156 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,103 sqft) |
| Land Frontage | 59 ft |
| Land Dimensions | 59 x 120.3 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-341-902 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
10574 Woodglen Close
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,070 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,291 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3106745 |
| Distance: | 499 m |
10418 Fraserglen Drive
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,561 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,240 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3067574 |
| Distance: | 677 m |
16088 108a Avenue
| Sold Price: | $1,398,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,034 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,005 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3071534 |
| Distance: | 1.2 km |
11048 160 Street
| Sold Price: | $1,508,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,509 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,165 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3053686 |
| Distance: | 1.5 km |
11071 160a Street
| Sold Price: | $1,415,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,688 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,168 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3088900 |
| Distance: | 1.6 km |
10057 157 Street
| Sold Price: | $1,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,062 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,066 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3076116 |
| Distance: | 2.0 km |
10646 E Glenwood Crescent
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,216 sqft |
| Price / SqFt: | $745 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115534 |
| Distance: | 340 m |
10333 167 Street
| Asking Price: | $1,299,800 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,072 sqft |
| Price / SqFt: | $627 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,567 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119940 |
| Distance: | 433 m |
10552 Woodglen Close
| Asking Price: | $1,449,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,338 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,914 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114644 |
| Distance: | 443 m |
10528 168a Street
| Asking Price: | $1,619,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,487 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,395 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117883 |
| Distance: | 572 m |
16543 108 Avenue
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,603 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 247 |
| MLS® Number: | R3050760 |
| Distance: | 614 m |
10523 Fraserglen Drive
| Asking Price: | $1,259,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,946 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,150 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3104098 |
| Distance: | 673 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,328,000 | $108,000 | $1,436,000 | -4.8% |
| 2025 | $1,388,000 | $121,000 | $1,509,000 | -3.9% |
| 2024 | $1,445,000 | $125,000 | $1,570,000 | +2.8% |
| 2023 | $1,392,000 | $135,000 | $1,527,000 | +14.0% |
| 2022 | $1,219,000 | $120,000 | $1,339,000 | +30.0% |
| 2021 | $925,000 | $105,000 | $1,030,000 | +0.7% |
| 2020 | $924,000 | $98,500 | $1,022,500 | -3.4% |
| 2019 | $920,000 | $138,000 | $1,058,000 | -1.3% |
| 2018 | $915,000 | $157,000 | $1,072,000 | +3.1% |
| 2017 | $875,000 | $165,000 | $1,040,000 | - |