

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,457 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,000 sqft |
| Age | 60 years (1966) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,835 sqft) |
| Land Frontage | 100.72 ft |
| Land Dimensions | 100.72 x 87.42 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 018-443-222 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,358,000 | $42,500 | $1,400,500 | -4.7% |
| 2025 | $1,420,000 | $50,200 | $1,470,200 | -4.5% |
| 2024 | $1,478,000 | $61,400 | $1,539,400 | +3.7% |
| 2023 | $1,424,000 | $60,100 | $1,484,100 | +14.0% |
| 2022 | $1,247,000 | $54,300 | $1,301,300 | +30.0% |
| 2021 | $946,000 | $54,800 | $1,000,800 | +0.3% |
| 2020 | $945,000 | $53,200 | $998,200 | +0.1% |
| 2019 | $941,000 | $56,100 | $997,100 | - |
| 2018 | $936,000 | $61,100 | $997,100 | +4.0% |
| 2017 | $895,000 | $63,600 | $958,600 | - |
16080 108a Avenue
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,489 sqft |
| Price / SqFt: | $554 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,005 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3063108 |
| Distance: | 898 m |
10418 Fraserglen Drive
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,561 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,240 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3067574 |
| Distance: | 927 m |
10476 169a Street
| Sold Price: | $1,603,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,209 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,909 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3056930 |
| Distance: | 1.1 km |
11048 160 Street
| Sold Price: | $1,508,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,509 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,165 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3053686 |
| Distance: | 1.1 km |
11071 160a Street
| Sold Price: | $1,415,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,688 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,168 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3088900 |
| Distance: | 1.1 km |
10955 156 Street
| Sold Price: | $1,310,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,548 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,588 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3104498 |
| Distance: | 1.9 km |
16543 108 Avenue
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,603 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 247 |
| MLS® Number: | R3050760 |
| Distance: | 70 m |
10552 Woodglen Close
| Asking Price: | $1,449,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,338 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,914 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114644 |
| Distance: | 586 m |
10764 Fraserglen Drive
| Asking Price: | $1,495,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,850 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,111 sqft) |
| Days on Market: | 7 hours |
| MLS® Number: | R3128085 |
| Distance: | 604 m |
10672 Glenwood Drive
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,272 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,137 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120521 |
| Distance: | 647 m |
10898 160a Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,557 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,219 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124854 |
| Distance: | 972 m |
16011 110 Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,373 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,071 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127316 |
| Distance: | 1.1 km |