







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,484 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,156 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,121 sqft) |
| Land Frontage | 49.5 ft |
| Land Dimensions | 49.5 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 015-839-001 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
8518 165a Street
| Sold Price: | $1,345,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,243 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,019 sqft) |
| Days on Market: | 179 |
| MLS® Number: | R3069478 |
| Distance: | 225 m |
8470 166a Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,377 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,107 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3069161 |
| Distance: | 434 m |
16636 83 Avenue
| Sold Price: | $1,320,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,624 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,411 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3081276 |
| Distance: | 701 m |
16333 79 Avenue
| Sold Price: | $1,325,790 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,792 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,077 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3075513 |
| Distance: | 1.4 km |
7827 167a Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,004 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,171 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3110385 |
| Distance: | 1.7 km |
16059 93 Avenue
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,364 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,541 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3089029 |
| Distance: | 1.7 km |
8572 164a Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,203 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,819 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105247 |
| Distance: | 70 m |
8672 163 Street
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,522 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,121 sqft) |
| Days on Market: | 11 hours |
| MLS® Number: | R3128274 |
| Distance: | 347 m |
16296 87 Avenue
| Asking Price: | $1,424,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,181 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,115 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125434 |
| Distance: | 408 m |
16232 87 Avenue
| Asking Price: | $1,325,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,208 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,175 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114062 |
| Distance: | 541 m |
8094 164a Street
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,273 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,299 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124799 |
| Distance: | 1.0 km |
8068 161a Street
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,662 sqft |
| Price / SqFt: | $722 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,108 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127154 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,301,000 | $116,000 | $1,417,000 | -4.2% |
| 2025 | $1,378,000 | $101,000 | $1,479,000 | -1.4% |
| 2024 | $1,389,000 | $111,000 | $1,500,000 | +1.4% |
| 2023 | $1,360,000 | $120,000 | $1,480,000 | +10.1% |
| 2022 | $1,223,000 | $121,000 | $1,344,000 | +37.3% |
| 2021 | $877,000 | $102,000 | $979,000 | +6.1% |
| 2020 | $817,000 | $106,000 | $923,000 | -1.4% |
| 2019 | $819,000 | $117,000 | $936,000 | -2.3% |
| 2018 | $855,000 | $103,000 | $958,000 | +13.4% |
| 2017 | $744,000 | $101,000 | $845,000 | - |