




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,582 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,036 sqft |
| Age | Newly Built |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-06 |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 032-233-582 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
16477 20 Avenue
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,158 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,402 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128911 |
| Distance: | 7 m |
16505 20 Avenue
| Asking Price: | $1,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,222 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,403 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100979 |
| Distance: | 50 m |
15572 Oxenham Avenue
| Asking Price: | $1,599,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,479 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,122 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104537 |
| Distance: | 2.3 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263101969/83dcefb7.jpeg)
16479 20 Avenue
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,158 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,402 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3080342 |
| Distance: | 15 m |
16489 20 Avenue
| Sold Price: | $1,498,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,158 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,403 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106679 |
| Distance: | 29 m |
2033 168 Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,468 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3088528 |
| Distance: | 657 m |
16762 16 Avenue
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,692 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,787 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3077487 |
| Distance: | 1.1 km |
15570 Oxenham Avenue
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,479 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,061 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3075159 |
| Distance: | 2.3 km |
#102 18171 59 Avenue
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,819 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,601 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3108868 |
| Distance: | 8.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $992,000 | $402,000 | $1,394,000 | +54.7% |
| 2025 | $901,000 | $0 | $901,000 | - |