







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,522 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,420 sqft |
| Age | 21 years (2005) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,858 sqft) |
| Land Frontage | 65.62 ft |
| Land Dimensions | 65.62 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 025-821-806 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,403,000 | $525,000 | $1,928,000 | -7.3% |
| 2025 | $1,485,000 | $595,000 | $2,080,000 | +0.0% |
| 2024 | $1,497,000 | $582,000 | $2,079,000 | +2.9% |
| 2023 | $1,465,000 | $556,000 | $2,021,000 | +8.9% |
| 2022 | $1,295,000 | $561,000 | $1,856,000 | +37.9% |
| 2021 | $905,000 | $441,000 | $1,346,000 | +4.1% |
| 2020 | $837,000 | $456,000 | $1,293,000 | -9.7% |
| 2019 | $883,000 | $549,000 | $1,432,000 | +9.7% |
| 2018 | $888,000 | $417,000 | $1,305,000 | +9.3% |
| 2017 | $818,000 | $376,000 | $1,194,000 | - |
9110 163a Street
| Sold Price: | $2,325,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,921 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3047676 |
| Distance: | 313 m |
8042 160 Street
| Sold Price: | $1,715,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,154 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,755 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3073826 |
| Distance: | 2.6 km |
17585 Abbey Drive
| Sold Price: | $2,310,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 6,532 sqft |
| Price / SqFt: | $354 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.57 ac. (24,786 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3098867 |
| Distance: | 3.0 km |
15350 82 Avenue
| Sold Price: | $1,712,500 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,058 sqft |
| Price / SqFt: | $339 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,119 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3094904 |
| Distance: | 3.0 km |
9879 Lyncean Drive
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,247 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,923 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3098179 |
| Distance: | 3.1 km |
15833 108 Avenue
| Sold Price: | $1,630,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,547 sqft |
| Price / SqFt: | $358 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,369 sqft) |
| Days on Market: | 178 |
| MLS® Number: | R3065025 |
| Distance: | 3.4 km |
16416 92a Avenue
| Asking Price: | $2,188,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,420 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,858 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122806 |
| Distance: | 0 m |
9467 163 Street
| Asking Price: | $1,897,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,083 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,147 sqft) |
| Days on Market: | 180 |
| MLS® Number: | R3071104 |
| Distance: | 503 m |
9493 163 Street
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,637 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,464 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103419 |
| Distance: | 581 m |
16226 96b Avenue
| Asking Price: | $1,745,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,335 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114051 |
| Distance: | 900 m |
8741 163a Street
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,885 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,208 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114599 |
| Distance: | 976 m |
8450 168 Street
| Asking Price: | $2,158,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,049 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,181 sqft) |
| Days on Market: | 166 |
| MLS® Number: | R3073985 |
| Distance: | 1.8 km |