







































| Pricing | |
| Asking Price | $2,789,000 |
| Price per Floor SqFt | $551 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $9,264 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,063 sqft |
| Age | 22 years (2004) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,022 sqft) |
| Land Frontage | 78.52 ft |
| Land Dimensions | 78.52 x 153 ft |
| Price per Land SqFt | $231.99 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2011-Jul-16 |
| Previously Sold Price | $1,585,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,204,000 (+76.0%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 025-646-079 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,815,000 | $826,000 | $2,641,000 | -2.0% |
| 2025 | $1,792,000 | $903,000 | $2,695,000 | -1.7% |
| 2024 | $1,851,000 | $890,000 | $2,741,000 | +6.4% |
| 2023 | $1,772,000 | $805,000 | $2,577,000 | +7.4% |
| 2022 | $1,524,000 | $875,000 | $2,399,000 | +25.5% |
| 2021 | $1,192,000 | $720,000 | $1,912,000 | +4.4% |
| 2020 | $1,144,000 | $687,000 | $1,831,000 | -14.8% |
| 2019 | $1,322,000 | $827,000 | $2,149,000 | -6.1% |
| 2018 | $1,389,000 | $900,000 | $2,289,000 | +4.9% |
| 2017 | $1,341,000 | $841,000 | $2,182,000 | - |
Asking Price is 5.6% higher than Assessed Value (2026).
16398 36a Avenue
| Asking Price: | $3,200,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 6,201 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,544 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119845 |
| Distance: | 58 m |
3528 Canterbury Drive
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,392 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,141 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116698 |
| Distance: | 366 m |
16128 Morgan Creek Crescent
| Asking Price: | $2,468,890 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,504 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,143 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3079409 |
| Distance: | 518 m |
16330 Lincoln Woods Court
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,853 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,005 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105370 |
| Distance: | 699 m |
3762 159a Street
| Asking Price: | $2,690,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,012 sqft |
| Price / SqFt: | $670 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,948 sqft) |
| Days on Market: | 142 |
| MLS® Number: | R3075962 |
| Distance: | 843 m |
3689 159a Street
| Asking Price: | $2,538,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,362 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,075 sqft) |
| Days on Market: | 142 |
| MLS® Number: | R3075724 |
| Distance: | 925 m |