
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,398 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,792 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,077 sqft) |
| Land Frontage | 65 ft |
| Land Dimensions | 65 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 007-817-851 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
7903 164 Street
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,774 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,776 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3079451 |
| Distance: | 97 m |
7865 163 Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,900 sqft |
| Price / SqFt: | $736 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,098 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122533 |
| Distance: | 160 m |
7848 161 Street
| Asking Price: | $1,459,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,226 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,335 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3104101 |
| Distance: | 508 m |
8068 161a Street
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,662 sqft |
| Price / SqFt: | $722 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,108 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127154 |
| Distance: | 512 m |
7838 160 Street
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,226 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,382 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3112741 |
| Distance: | 694 m |
8572 164a Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,203 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,819 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105247 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,301,000 | $62,900 | $1,363,900 | -6.0% |
| 2025 | $1,378,000 | $73,300 | $1,451,300 | -1.4% |
| 2024 | $1,389,000 | $82,400 | $1,471,400 | +1.4% |
| 2023 | $1,360,000 | $91,200 | $1,451,200 | +10.3% |
| 2022 | $1,223,000 | $92,700 | $1,315,700 | +37.8% |
| 2021 | $877,000 | $77,800 | $954,800 | +6.4% |
| 2020 | $817,000 | $80,500 | $897,500 | -1.2% |
| 2019 | $819,000 | $89,300 | $908,300 | -2.9% |
| 2018 | $855,000 | $80,100 | $935,100 | +13.6% |
| 2017 | $744,000 | $79,200 | $823,200 | - |
7827 167a Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,004 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,171 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3110385 |
| Distance: | 812 m |
16481 86 Avenue
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,156 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,121 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3079817 |
| Distance: | 1.4 km |
9148 160a Street
| Sold Price: | $1,185,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,612 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,260 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3069529 |
| Distance: | 2.5 km |
15719 91a Avenue
| Sold Price: | $1,133,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,601 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3086515 |
| Distance: | 2.8 km |
9043 155 Street
| Sold Price: | $1,010,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,969 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,954 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3083084 |
| Distance: | 2.9 km |
9263 156a Street
| Sold Price: | $1,235,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,699 sqft |
| Price / SqFt: | $727 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,203 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3073274 |
| Distance: | 3.1 km |