







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,668 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,364 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,541 sqft) |
| Land Frontage | 62.66 ft |
| Land Dimensions | 62.66 x 127.98 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 013-346-415 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
16122 92 Avenue
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,746 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,100 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3077015 |
| Distance: | 325 m |
16339 95 Avenue
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,735 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,451 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3106376 |
| Distance: | 672 m |
15688 93 Avenue
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,239 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,215 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3075164 |
| Distance: | 731 m |
15734 96 Avenue
| Sold Price: | $992,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,146 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,861 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3067615 |
| Distance: | 791 m |
9840 158a Street
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,913 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,107 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3094479 |
| Distance: | 1.1 km |
15828 88a Avenue
| Sold Price: | $1,459,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,762 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,151 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3077659 |
| Distance: | 1.1 km |
16156 94a Avenue
| Asking Price: | $1,325,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,496 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,019 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3101922 |
| Distance: | 253 m |
9291 158 Street
| Asking Price: | $1,279,900 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,415 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,107 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121301 |
| Distance: | 535 m |
15788 92a Avenue
| Asking Price: | $1,528,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,360 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,082 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114992 |
| Distance: | 583 m |
9465 164 Street
| Asking Price: | $1,299,890 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,297 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,125 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125241 |
| Distance: | 716 m |
15662 91a Avenue
| Asking Price: | $1,230,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,447 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,375 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085326 |
| Distance: | 865 m |
15929 88a Avenue
| Asking Price: | $1,338,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,217 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3099074 |
| Distance: | 972 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,332,000 | $91,800 | $1,423,800 | -6.2% |
| 2025 | $1,410,000 | $108,000 | $1,518,000 | -1.6% |
| 2024 | $1,421,000 | $121,000 | $1,542,000 | +1.3% |
| 2023 | $1,391,000 | $131,000 | $1,522,000 | +11.8% |
| 2022 | $1,231,000 | $130,000 | $1,361,000 | +40.7% |
| 2021 | $860,000 | $107,000 | $967,000 | +6.6% |
| 2020 | $796,000 | $111,000 | $907,000 | -5.8% |
| 2019 | $839,000 | $124,000 | $963,000 | +0.9% |
| 2018 | $844,000 | $110,000 | $954,000 | +7.9% |
| 2017 | $777,000 | $107,000 | $884,000 | - |