







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,895,000 |
| Price per Floor SqFt | $431 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,100 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,398 sqft |
| Age | 17 years (2009) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,038 sqft) |
| Land Frontage | 54.24 ft |
| Land Dimensions | 54.24 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $313.85 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 6 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 027-033-562 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
16215 79a Avenue
| Asking Price: | $1,789,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,910 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,036 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3106331 |
| Distance: | 450 m |
16178 78 Avenue
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,900 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,404 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3111759 |
| Distance: | 586 m |
15669 82a Avenue
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,851 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,783 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3118560 |
| Distance: | 848 m |
7667 155 Street
| Asking Price: | $1,949,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,302 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,459 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3123652 |
| Distance: | 1.3 km |
15441 76b Avenue
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,319 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,339 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3096676 |
| Distance: | 1.4 km |
8741 163a Street
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,885 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,208 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114599 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,223,000 | $309,000 | $1,532,000 | -7.5% |
| 2025 | $1,295,000 | $362,000 | $1,657,000 | -0.2% |
| 2024 | $1,306,000 | $354,000 | $1,660,000 | +0.5% |
| 2023 | $1,278,000 | $374,000 | $1,652,000 | +12.5% |
| 2022 | $1,149,000 | $319,000 | $1,468,000 | +34.4% |
| 2021 | $824,000 | $268,000 | $1,092,000 | +6.2% |
| 2020 | $768,000 | $260,000 | $1,028,000 | +1.3% |
| 2019 | $770,000 | $245,000 | $1,015,000 | -3.4% |
| 2018 | $803,000 | $248,000 | $1,051,000 | +9.9% |
| 2017 | $699,000 | $257,000 | $956,000 | - |
Asking Price is 23.7% higher than Assessed Value (2026).