























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,734 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,080 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,084 sqft) |
| Land Frontage | 68.12 ft |
| Land Dimensions | 68.12 x 143.10 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-691-941 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
2080 156a Street
| Sold Price: | $1,210,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,998 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,281 sqft) |
| Days on Market: | 156 |
| MLS® Number: | R3048299 |
| Distance: | 530 m |
1967 156 Street
| Sold Price: | $1,188,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,003 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,160 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3088236 |
| Distance: | 720 m |
1518 Parker Place
| Sold Price: | $1,097,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,059 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,789 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3053495 |
| Distance: | 990 m |
2147 154 Street
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,161 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,155 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3067922 |
| Distance: | 1.2 km |
2217 154 Street
| Sold Price: | $1,181,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,806 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,241 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3089036 |
| Distance: | 1.2 km |
2158 165a Street
| Sold Price: | $1,368,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,484 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,713 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3109149 |
| Distance: | 1.2 km |
15848 20 Avenue
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,033 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,148 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112556 |
| Distance: | 197 m |
16158 16a Avenue
| Asking Price: | $1,374,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,750 sqft |
| Price / SqFt: | $786 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,401 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114085 |
| Distance: | 741 m |
16191 16a Avenue
| Asking Price: | $1,189,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,800 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,117 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3096632 |
| Distance: | 743 m |
1855 156 Street
| Asking Price: | $1,149,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,642 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,255 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3084493 |
| Distance: | 752 m |
15962 North Bluff Road
| Asking Price: | $1,490,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,274 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,400 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126307 |
| Distance: | 775 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,292,000 | $182,000 | $1,474,000 | -8.3% |
| 2025 | $1,378,000 | $230,000 | $1,608,000 | +0.8% |
| 2024 | $1,333,000 | $262,000 | $1,595,000 | -2.0% |
| 2023 | $1,362,000 | $265,000 | $1,627,000 | +17.1% |
| 2022 | $1,124,000 | $265,000 | $1,389,000 | +24.6% |
| 2021 | $898,000 | $217,000 | $1,115,000 | -5.3% |
| 2020 | $951,000 | $226,000 | $1,177,000 | -0.4% |
| 2019 | $956,000 | $226,000 | $1,182,000 | +9.0% |
| 2018 | $835,000 | $249,000 | $1,084,000 | -0.4% |
| 2017 | $865,000 | $223,000 | $1,088,000 | - |