

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,063 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,757 sqft |
| Age | 27 years (1999) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,588 sqft) |
| Land Frontage | 15.74 ft |
| Land Dimensions | 15.74 x 100 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 023-996-005 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,184,000 | $328,000 | $1,512,000 | -8.1% |
| 2025 | $1,271,000 | $374,000 | $1,645,000 | +1.2% |
| 2024 | $1,269,000 | $356,000 | $1,625,000 | -1.9% |
| 2023 | $1,306,000 | $350,000 | $1,656,000 | +10.4% |
| 2022 | $1,139,000 | $361,000 | $1,500,000 | +37.1% |
| 2021 | $805,000 | $289,000 | $1,094,000 | +5.9% |
| 2020 | $733,000 | $300,000 | $1,033,000 | -10.6% |
| 2019 | $797,000 | $359,000 | $1,156,000 | +13.2% |
| 2018 | $743,000 | $278,000 | $1,021,000 | +6.8% |
| 2017 | $714,000 | $242,000 | $956,000 | - |
10037 158a Street
| Sold Price: | $1,342,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,195 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,101 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3073002 |
| Distance: | 228 m |
15672 99b Avenue
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,251 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,231 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3046880 |
| Distance: | 398 m |
15811 96 Avenue
| Sold Price: | $1,437,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,102 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 7012.01 ac. (305,443,000 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3049338 |
| Distance: | 671 m |
10418 Fraserglen Drive
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,561 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,240 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3067574 |
| Distance: | 1.3 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263102653/83dcefb7.jpeg)
9112 156 Street
| Sold Price: | $1,599,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,203 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,180 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3081026 |
| Distance: | 1.7 km |
16530 108 Avenue
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,000 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,835 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3100780 |
| Distance: | 2.2 km |
15878 99a Avenue
| Asking Price: | $1,475,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,757 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,588 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122417 |
| Distance: | 0 m |
10048 157 Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,185 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,125 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3119610 |
| Distance: | 351 m |
10123 158a Street
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,221 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,128 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3090878 |
| Distance: | 381 m |
16072 96a Avenue
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,946 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,079 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3094321 |
| Distance: | 742 m |
15420 96 Avenue
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,168 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,118 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3102818 |
| Distance: | 1.2 km |