







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,035 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,669 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (3,120 sqft) |
| Land Frontage | 30 ft |
| Land Dimensions | 30 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 029-328-896 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
15825 Wills Brook Way
| Asking Price: | $1,659,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,565 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,948 sqft) |
| Days on Market: | 173 |
| MLS® Number: | R3072026 |
| Distance: | 93 m |
2926 160 Street
| Asking Price: | $1,419,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,586 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,240 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123626 |
| Distance: | 345 m |
2789 Cranley Drive
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,948 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,345 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3106390 |
| Distance: | 833 m |
15638 33 Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,027 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,434 sqft) |
| Days on Market: | 204 |
| MLS® Number: | R3064776 |
| Distance: | 907 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,026,000 | $523,000 | $1,549,000 | -5.3% |
| 2025 | $1,088,000 | $548,000 | $1,636,000 | -2.2% |
| 2024 | $1,082,000 | $590,000 | $1,672,000 | +2.7% |
| 2023 | $1,068,000 | $560,000 | $1,628,000 | +15.3% |
| 2022 | $891,000 | $521,000 | $1,412,000 | +21.7% |
| 2021 | $687,000 | $473,000 | $1,160,000 | +2.7% |
| 2020 | $661,000 | $469,000 | $1,130,000 | -8.4% |
| 2019 | $754,000 | $480,000 | $1,234,000 | - |
| 2018 | $720,000 | $514,000 | $1,234,000 | +66.8% |
| 2017 | $490,000 | $250,000 | $740,000 | - |
15868 Mountain View Drive
| Sold Price: | $1,535,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,566 sqft |
| Price / SqFt: | $598 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,816 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3029520 |
| Distance: | 45 m |
16076 28a Avenue
| Sold Price: | $1,588,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,059 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,457 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3066149 |
| Distance: | 482 m |
15430 34a Avenue
| Sold Price: | $1,798,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,021 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,047 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3113562 |
| Distance: | 1.4 km |
2509 164a Street
| Sold Price: | $1,499,900 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,666 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,488 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3078310 |
| Distance: | 1.4 km |
16509 25 Avenue
| Sold Price: | $1,460,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,798 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,140 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3089114 |
| Distance: | 1.6 km |
3459 152b Street
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,980 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,466 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3098421 |
| Distance: | 1.6 km |