






















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,013 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,701 sqft |
| Age | 43 years (1983) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,396 sqft) |
| Land Frontage | 72.18 ft |
| Land Dimensions | 72.18 x 102.46 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-900-564 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,256,000 | $50,000 | $1,306,000 | -6.0% |
| 2025 | $1,330,000 | $59,100 | $1,389,100 | -1.2% |
| 2024 | $1,340,000 | $66,400 | $1,406,400 | +1.3% |
| 2023 | $1,312,000 | $76,700 | $1,388,700 | +11.8% |
| 2022 | $1,161,000 | $80,700 | $1,241,700 | +40.9% |
| 2021 | $811,000 | $70,100 | $881,100 | +6.9% |
| 2020 | $751,000 | $73,100 | $824,100 | -5.5% |
| 2019 | $791,000 | $80,800 | $871,800 | +0.9% |
| 2018 | $796,000 | $68,300 | $864,300 | +7.2% |
| 2017 | $733,000 | $73,100 | $806,100 | - |
9263 156a Street
| Sold Price: | $1,235,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,699 sqft |
| Price / SqFt: | $727 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,203 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3073274 |
| Distance: | 590 m |
9820 156 Street
| Sold Price: | $1,020,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,775 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,793 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3081060 |
| Distance: | 685 m |
9424 154a Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,965 sqft |
| Price / SqFt: | $662 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,144 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3099308 |
| Distance: | 712 m |
15719 91a Avenue
| Sold Price: | $1,133,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,601 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3086515 |
| Distance: | 729 m |
15728 99a Avenue
| Sold Price: | $1,040,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,522 sqft |
| Price / SqFt: | $683 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,205 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3077017 |
| Distance: | 822 m |
15482 92a Avenue
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,697 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,102 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3080906 |
| Distance: | 829 m |
15796 95a Avenue
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,701 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,396 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127488 |
| Distance: | 0 m |
9419 159 Street
| Asking Price: | $1,228,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,577 sqft |
| Price / SqFt: | $779 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3098877 |
| Distance: | 308 m |
15734 97a Avenue
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,980 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,083 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3119951 |
| Distance: | 414 m |
9496 160a Street
| Asking Price: | $950,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,689 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,110 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129276 |
| Distance: | 545 m |
9279 156a Street
| Asking Price: | $1,389,990 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,877 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,208 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3104920 |
| Distance: | 564 m |
9505 161 Street
| Asking Price: | $1,258,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,102 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3095266 |
| Distance: | 604 m |