







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,839 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,822 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 002-025-523 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $682,000 | $33,600 | $715,600 | -1.4% |
| 2025 | $692,000 | $34,100 | $726,100 | -1.1% |
| 2024 | $700,000 | $34,500 | $734,500 | -1.8% |
| 2023 | $713,000 | $35,200 | $748,200 | +13.1% |
| 2022 | $619,000 | $42,700 | $661,700 | +27.6% |
| 2021 | $0 | $518,500 | $518,500 | +2.8% |
| 2020 | $470,000 | $34,600 | $504,600 | -2.3% |
| 2019 | $465,000 | $51,700 | $516,700 | +21.7% |
| 2018 | $371,000 | $53,600 | $424,600 | +22.2% |
| 2017 | $289,000 | $58,400 | $347,400 | - |
#15 1828 Lilac Drive
| Sold Price: | $695,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | $313 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,637 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3075712 |
| Distance: | 340 m |
#11 1828 Lilac Drive
| Sold Price: | $730,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | $312 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,605 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3079946 |
| Distance: | 340 m |
#3 15885 16 Avenue
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $285 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,523 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3071493 |
| Distance: | 344 m |
#26 16228 16 Avenue
| Sold Price: | $720,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | $305 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,460 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3057801 |
| Distance: | 1.0 km |
#34 2075 Oak Meadows Drive
| Sold Price: | $795,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $284 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,448 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3102396 |
| Distance: | 1.3 km |
#103 1225 Merklin Street
| Sold Price: | $730,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $645 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,509 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3065080 |
| Distance: | 1.3 km |
15863 Alder Place
| Asking Price: | $835,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $506 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,980 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110112 |
| Distance: | 282 m |
#16 15432 16a Avenue
| Asking Price: | $729,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | $531 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,735 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3075149 |
| Distance: | 722 m |
#101 1225 Merklin Street
| Asking Price: | $688,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $639 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,485 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116337 |
| Distance: | 1.3 km |
#47 16355 21 Avenue
| Asking Price: | $835,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | $289 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,367 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3082465 |
| Distance: | 1.4 km |
#163 2280 163 Street
| Asking Price: | $799,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $327 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,723 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123308 |
| Distance: | 1.5 km |