




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,597 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,710 sqft |
| Age | 50 years (1976) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-27 |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 001-523-546 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $812,000 | $37,200 | $849,200 | -6.2% |
| 2025 | $866,000 | $39,600 | $905,600 | -2.0% |
| 2024 | $881,000 | $43,300 | $924,300 | -0.2% |
| 2023 | $883,000 | $43,500 | $926,500 | +20.5% |
| 2022 | $732,000 | $36,800 | $768,800 | +33.9% |
| 2021 | $542,000 | $32,300 | $574,300 | -2.8% |
| 2020 | $562,000 | $28,900 | $590,900 | -4.6% |
| 2019 | $586,000 | $33,400 | $619,400 | +2.1% |
| 2018 | $571,000 | $35,400 | $606,400 | -0.3% |
| 2017 | $571,000 | $37,400 | $608,400 | - |
#3 15885 16 Avenue
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $285 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,523 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3071493 |
| Distance: | 819 m |
#29 2528 156 Street
| Sold Price: | $865,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | $383 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,667 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 203 |
| MLS® Number: | R3010222 |
| Distance: | 1.1 km |
1576 161 Street
| Sold Price: | $825,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,767 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,940 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3079859 |
| Distance: | 1.2 km |
#124 15550 26 Avenue
| Sold Price: | $797,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | $508 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,616 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3055528 |
| Distance: | 1.2 km |
#87 2070 Oak Meadows Drive
| Sold Price: | $860,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $363 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,580 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3080287 |
| Distance: | 1.3 km |
#44 2070 Oak Meadows Drive
| Sold Price: | $828,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | $334 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,403 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3116130 |
| Distance: | 1.3 km |
15720 Aster Road
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,710 sqft |
| Price / SqFt: | $585 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128692 |
| Distance: | 0 m |
15804 McBeth Road
| Asking Price: | $857,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-12 |
| Maint. Fee: | $394 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,940 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 260 |
| MLS® Number: | R3044546 |
| Distance: | 486 m |
15863 Alder Place
| Asking Price: | $835,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $506 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,980 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3110112 |
| Distance: | 738 m |
15951 Alder Place
| Asking Price: | $999,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $635 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,838 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117217 |
| Distance: | 814 m |
15415 Russell Avenue
| Asking Price: | $929,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $451 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,514 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3125704 |
| Distance: | 1.1 km |
#32 2528 156 Street
| Asking Price: | $849,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $335 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,482 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110928 |
| Distance: | 1.1 km |