













This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,549 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 976 sqft |
| Age | 66 years (1960) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,704 sqft) |
| Land Frontage | 63.75 ft |
| Land Dimensions | 63.75 x 136.53 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 008-904-642 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
15970 Thrift Avenue
| Sold Price: | $1,120,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,107 sqft |
| Price / SqFt: | $1,012 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,190 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3061442 |
| Distance: | 1.1 km |
16373 15 Avenue
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,150 sqft |
| Price / SqFt: | $1,043 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,506 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3074490 |
| Distance: | 1.5 km |
#5 2310 Christopherson Road
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,146 sqft |
| Price / SqFt: | $1,065 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3096672 |
| Distance: | 6.9 km |
17477 58a Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 894 sqft |
| Price / SqFt: | $1,230 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,963 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3055955 |
| Distance: | 8.9 km |
19710 40a Avenue
| Sold Price: | $985,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,083 sqft |
| Price / SqFt: | $910 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,020 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3073431 |
| Distance: | 9.1 km |
1691 157 Street
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 923 sqft |
| Price / SqFt: | $1,463 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,314 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085673 |
| Distance: | 309 m |
15695 Thrift Avenue
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,105 sqft |
| Price / SqFt: | $1,357 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,640 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106543 |
| Distance: | 863 m |
15651 Thrift Avenue
| Asking Price: | $1,188,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,070 sqft |
| Price / SqFt: | $1,110 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,695 sqft) |
| Days on Market: | 201 |
| MLS® Number: | R3065566 |
| Distance: | 869 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,385,000 | $18,500 | $1,403,500 | -6.4% |
| 2025 | $1,477,000 | $22,800 | $1,499,800 | -1.6% |
| 2024 | $1,503,000 | $21,700 | $1,524,700 | -0.7% |
| 2023 | $1,505,000 | $29,700 | $1,534,700 | +20.4% |
| 2022 | $1,245,000 | $29,500 | $1,274,500 | +34.7% |
| 2021 | $922,000 | $24,300 | $946,300 | -3.4% |
| 2020 | $957,000 | $22,700 | $979,700 | -4.1% |
| 2019 | $998,000 | $24,000 | $1,022,000 | +2.7% |
| 2018 | $971,000 | $24,300 | $995,300 | +0.1% |
| 2017 | $971,000 | $23,400 | $994,400 | - |