




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,629 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,333 sqft |
| Age | 6 years (2020) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,581 sqft) |
| Land Frontage | 44 ft |
| Land Dimensions | 44 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 029-534-691 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,186,000 | $828,000 | $2,014,000 | -6.3% |
| 2025 | $1,256,000 | $893,000 | $2,149,000 | -0.7% |
| 2024 | $1,266,000 | $899,000 | $2,165,000 | -0.7% |
| 2023 | $1,239,000 | $941,000 | $2,180,000 | +11.9% |
| 2022 | $1,117,000 | $831,000 | $1,948,000 | +31.3% |
| 2021 | $801,000 | $683,000 | $1,484,000 | +3.3% |
| 2020 | $747,000 | $690,000 | $1,437,000 | +91.9% |
| 2019 | $749,000 | $0 | $749,000 | -4.1% |
| 2018 | $781,000 | $0 | $781,000 | +14.9% |
| 2017 | $680,000 | $0 | $680,000 | - |
7750 154a Street
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,892 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,537 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3064863 |
| Distance: | 437 m |
16182 78 Avenue
| Sold Price: | $1,892,860 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,228 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,880 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3057385 |
| Distance: | 978 m |
15350 82 Avenue
| Sold Price: | $1,712,500 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,058 sqft |
| Price / SqFt: | $339 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,119 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3094904 |
| Distance: | 1.0 km |
7599 149 Street
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,116 sqft |
| Price / SqFt: | $389 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,112 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3096345 |
| Distance: | 1.7 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263077187/83dcefb7.jpeg)
14838 74a Avenue
| Sold Price: | $1,480,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,888 sqft |
| Price / SqFt: | $381 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 158 |
| MLS® Number: | R3055560 |
| Distance: | 1.9 km |
7376 148 Street
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,950 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3057225 |
| Distance: | 2.0 km |
7667 155 Street
| Asking Price: | $1,949,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,302 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,459 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123652 |
| Distance: | 468 m |
15441 76b Avenue
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,319 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,339 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096676 |
| Distance: | 522 m |
15648 82 Avenue
| Asking Price: | $1,999,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,389 sqft |
| Price / SqFt: | $371 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,390 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101483 |
| Distance: | 784 m |
16018 80a Avenue
| Asking Price: | $1,895,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,398 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,038 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124347 |
| Distance: | 866 m |
16178 78 Avenue
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,900 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,404 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111759 |
| Distance: | 964 m |
7625 151a Street
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,765 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,190 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119322 |
| Distance: | 1.2 km |