




























| Pricing | |
| Asking Price | $1,649,000 |
| Price per Floor SqFt | $560 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,077 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,946 sqft |
| Age | 34 years (1992) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,163 sqft) |
| Price per Land SqFt | $230.21 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2018-Jul-14 |
| Previously Sold Price | $1,185,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$464,000 (+39.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 017-920-116 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
15376 Sequoia Drive
| Asking Price: | $1,575,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | $215 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,141 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,604 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3102584 |
| Distance: | 512 m |
8095 158 Street
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,535 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,348 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120421 |
| Distance: | 562 m |
8030 153a Street
| Asking Price: | $1,564,900 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,650 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,108 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126910 |
| Distance: | 612 m |
8129 154b Street
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,277 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,814 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115878 |
| Distance: | 653 m |
7838 160 Street
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,226 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,382 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3112741 |
| Distance: | 773 m |
15991 80 Avenue
| Asking Price: | $1,309,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,261 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,169 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3108750 |
| Distance: | 786 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,301,000 | $337,000 | $1,638,000 | -7.2% |
| 2025 | $1,378,000 | $387,000 | $1,765,000 | -0.2% |
| 2024 | $1,389,000 | $380,000 | $1,769,000 | +2.3% |
| 2023 | $1,360,000 | $369,000 | $1,729,000 | +8.7% |
| 2022 | $1,223,000 | $367,000 | $1,590,000 | +36.2% |
| 2021 | $877,000 | $290,000 | $1,167,000 | +4.4% |
| 2020 | $817,000 | $301,000 | $1,118,000 | -4.9% |
| 2019 | $819,000 | $357,000 | $1,176,000 | +10.3% |
| 2018 | $855,000 | $211,000 | $1,066,000 | +14.4% |
| 2017 | $744,000 | $188,000 | $932,000 | - |
Asking Price is 0.7% higher than Assessed Value (2026).