







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,798,800 |
| Price per Floor SqFt |
| $604 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,791 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,979 sqft |
| Age | 34 years (1992) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,939 sqft) |
| Price per Land SqFt | $226.58 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 017-465-893 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
15663 107a Avenue
| Asking Price: | $1,468,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,811 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,408 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117462 |
| Distance: | 104 m |
10785 155a Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,349 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,499 sqft) |
| Days on Market: | 160 |
| MLS® Number: | R3074404 |
| Distance: | 247 m |
15488 108a Avenue
| Asking Price: | $1,458,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,358 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,083 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113355 |
| Distance: | 389 m |
15524 105a Avenue
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,435 sqft |
| Price / SqFt: | $393 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,418 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3121773 |
| Distance: | 432 m |
10970 155 Street
| Asking Price: | $1,510,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,817 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,728 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3117078 |
| Distance: | 562 m |
15476 110 Avenue
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,186 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,039 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116860 |
| Distance: | 631 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,316,000 | $252,000 | $1,568,000 | -4.7% |
| 2025 | $1,376,000 | $270,000 | $1,646,000 | -3.6% |
| 2024 | $1,433,000 | $275,000 | $1,708,000 | +2.4% |
| 2023 | $1,380,000 | $288,000 | $1,668,000 | +11.3% |
| 2022 | $1,208,000 | $291,000 | $1,499,000 | +29.8% |
| 2021 | $917,000 | $238,000 | $1,155,000 | +2.0% |
| 2020 | $916,000 | $216,000 | $1,132,000 | -1.9% |
| 2019 | $912,000 | $242,000 | $1,154,000 | +4.5% |
| 2018 | $907,000 | $197,000 | $1,104,000 | +2.9% |
| 2017 | $867,000 | $206,000 | $1,073,000 | - |
Asking Price is 14.7% higher than Assessed Value (2026).