





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,038 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,066 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,349 sqft) |
| Land Frontage | 59.75 ft |
| Land Dimensions | 59.75 x 70.37 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-06 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 032-043-392 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
15648 23a Avenue
| Asking Price: | $2,299,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,322 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,620 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115784 |
| Distance: | 33 m |
15496 22 Avenue
| Asking Price: | $2,100,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,977 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,220 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3098435 |
| Distance: | 428 m |
2309 154 Street
| Asking Price: | $1,938,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,872 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,409 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117619 |
| Distance: | 503 m |
1892 King George Boulevard
| Asking Price: | $1,769,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,237 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,900 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118508 |
| Distance: | 1.0 km |
1772 156a Street
| Asking Price: | $2,198,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,828 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,311 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3114478 |
| Distance: | 1.2 km |
2096 Bowler Drive
| Sold Price: | $2,095,240 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,309 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,651 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3080060 |
| Distance: | 504 m |
16211 31 Avenue
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,173 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,383 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3101863 |
| Distance: | 2.0 km |
2055 167a St
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,581 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,187 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3100406 |
| Distance: | 2.2 km |
16640 18a Avenue
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,211 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,040 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3051843 |
| Distance: | 2.3 km |
16647 18 Avenue
| Sold Price: | $1,995,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,819 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,886 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3092928 |
| Distance: | 2.3 km |
16730 20 Avenue
| Sold Price: | $1,760,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,492 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,245 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3073614 |
| Distance: | 2.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,128,000 | $485,000 | $1,613,000 | +41.2% |
| 2025 | $1,142,000 | $0 | $1,142,000 | -0.5% |
| 2024 | $1,148,000 | $0 | $1,148,000 | - |