







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,649,000 |
| $531 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,305 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,108 sqft |
| Age | 43 years (1983) |
| Land |
| Land Size | 0.27 ac (11,761 sqft) |
| Land Frontage | 107 ft |
| Land Dimensions | 107 x 137 ft |
| Price per Land SqFt | $140.21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-986-728 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,501,000 | $124,000 | $1,625,000 | -6.8% |
| 2025 | $1,585,000 | $158,000 | $1,743,000 | -1.5% |
| 2024 | $1,609,000 | $161,000 | $1,770,000 | -0.3% |
| 2023 | $1,600,000 | $176,000 | $1,776,000 | +10.0% |
| 2022 | $1,438,000 | $177,000 | $1,615,000 | +41.2% |
| 2021 | $981,000 | $163,000 | $1,144,000 | +9.5% |
| 2020 | $914,000 | $131,000 | $1,045,000 | -12.7% |
| 2019 | $1,056,000 | $141,000 | $1,197,000 | +2.0% |
| 2018 | $1,023,000 | $150,000 | $1,173,000 | +5.0% |
| 2017 | $952,000 | $165,000 | $1,117,000 | - |
Asking Price is 1.5% higher than Assessed Value (2026).
15412 Kilkee Place
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,641 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,761 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124755 |
| Distance: | 125 m |
15467 Kildare Drive
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,715 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,939 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115391 |
| Distance: | 280 m |
15464 60a Avenue
| Asking Price: | $1,999,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,926 sqft |
| Price / SqFt: | $683 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,117 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111648 |
| Distance: | 478 m |
15136 61a Avenue
| Asking Price: | $1,289,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,569 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,745 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3080919 |
| Distance: | 842 m |