







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,831 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,058 sqft |
| Age | 61 years (1965) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,775 sqft) |
| Land Frontage | 67 ft |
| Land Dimensions | 67 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-233-711 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
14782 107a Avenue
| Sold Price: | $1,045,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,405 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,785 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3070658 |
| Distance: | 908 m |
14663 109 Avenue
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,604 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,385 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3092531 |
| Distance: | 938 m |
11074 146 Street
| Sold Price: | $1,038,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,318 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,448 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3094267 |
| Distance: | 1.1 km |
10879 144a Street
| Sold Price: | $1,138,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3061561 |
| Distance: | 1.4 km |
14534 St. Andrews Drive
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,504 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3088836 |
| Distance: | 1.5 km |
14361 Melrose Drive
| Sold Price: | $1,085,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,067 sqft |
| Price / SqFt: | $354 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,017 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3049244 |
| Distance: | 1.6 km |
11064 Swan Crescent
| Asking Price: | $1,075,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,336 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,207 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124710 |
| Distance: | 87 m |
15058 Robin Crescent
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,478 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,191 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3094790 |
| Distance: | 369 m |
11077 154 Street
| Asking Price: | $1,285,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,454 sqft |
| Price / SqFt: | $524 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,107 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112175 |
| Distance: | 562 m |
11275 150 Street
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,574 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,290 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110812 |
| Distance: | 589 m |
11084 148 Street
| Asking Price: | $1,274,900 |
| Listing Date: | 2025-Nov-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,624 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,762 sqft) |
| Days on Market: | 188 |
| MLS® Number: | R3068817 |
| Distance: | 668 m |
14769 110 Avenue
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,475 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,242 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3120991 |
| Distance: | 739 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,192,000 | $78,000 | $1,270,000 | -8.1% |
| 2025 | $1,282,000 | $99,600 | $1,381,600 | +2.8% |
| 2024 | $1,296,000 | $48,600 | $1,344,600 | -6.3% |
| 2023 | $1,385,000 | $50,600 | $1,435,600 | +17.6% |
| 2022 | $1,166,000 | $54,900 | $1,220,900 | +40.9% |
| 2021 | $816,000 | $50,200 | $866,200 | +9.6% |
| 2020 | $747,000 | $43,100 | $790,100 | -7.9% |
| 2019 | $817,000 | $40,800 | $857,800 | +7.0% |
| 2018 | $761,000 | $40,800 | $801,800 | +11.3% |
| 2017 | $670,000 | $50,200 | $720,200 | - |