




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,873 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,626 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,129 sqft) |
| Land Frontage | 48.42 ft |
| Land Dimensions | 48.42 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 008-584-907 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
15324 22 Avenue
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,562 sqft |
| Price / SqFt: | $784 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,217 sqft) |
| Days on Market: | 183 |
| MLS® Number: | R3038749 |
| Distance: | 792 m |
2217 154 Street
| Sold Price: | $1,181,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,806 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,241 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3089036 |
| Distance: | 909 m |
1967 156 Street
| Sold Price: | $1,188,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,003 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,160 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3088236 |
| Distance: | 1.4 km |
14304 18 Avenue
| Sold Price: | $1,299,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,558 sqft |
| Price / SqFt: | $834 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3101707 |
| Distance: | 1.5 km |
1694 143b Street
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,811 sqft |
| Price / SqFt: | $828 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,115 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3067461 |
| Distance: | 1.5 km |
2080 156a Street
| Sold Price: | $1,210,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,998 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,281 sqft) |
| Days on Market: | 156 |
| MLS® Number: | R3048299 |
| Distance: | 1.5 km |
2151 148a Street
| Asking Price: | $1,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,923 sqft |
| Price / SqFt: | $722 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,427 sqft) |
| Days on Market: | 145 |
| MLS® Number: | R3075363 |
| Distance: | 194 m |
14996 Southmere Close
| Asking Price: | $1,088,890 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,301 sqft |
| Price / SqFt: | $837 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,565 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127358 |
| Distance: | 578 m |
2215 153a Street
| Asking Price: | $1,425,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,783 sqft |
| Price / SqFt: | $799 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,936 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3082742 |
| Distance: | 810 m |
14636 18 Avenue
| Asking Price: | $1,599,800 |
| Listing Date: | 2025-Jun-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,763 sqft |
| Price / SqFt: | $907 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,295 sqft) |
| Days on Market: | 331 |
| MLS® Number: | R3021181 |
| Distance: | 953 m |
15428 Madrona Drive
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,523 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,281 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119958 |
| Distance: | 988 m |
1753 146 Street
| Asking Price: | $1,488,800 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,590 sqft |
| Price / SqFt: | $936 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,234 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118517 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,430,000 | $91,600 | $1,521,600 | -5.1% |
| 2025 | $1,488,000 | $116,000 | $1,604,000 | -2.1% |
| 2024 | $1,504,000 | $135,000 | $1,639,000 | +1.9% |
| 2023 | $1,467,000 | $141,000 | $1,608,000 | +13.6% |
| 2022 | $1,272,000 | $143,000 | $1,415,000 | +18.2% |
| 2021 | $1,078,000 | $119,000 | $1,197,000 | +13.2% |
| 2020 | $933,000 | $124,000 | $1,057,000 | -14.9% |
| 2019 | $1,108,000 | $134,000 | $1,242,000 | +1.6% |
| 2018 | $1,082,000 | $141,000 | $1,223,000 | -7.8% |
| 2017 | $1,198,000 | $129,000 | $1,327,000 | - |