







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,999 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,725 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,240 sqft) |
| Land Frontage | 59 ft |
| Land Dimensions | 59 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-07 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 014-264-633 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,228,000 | $345,000 | $1,573,000 | -0.1% |
| 2025 | $1,332,000 | $242,000 | $1,574,000 | -2.0% |
| 2024 | $1,341,000 | $265,000 | $1,606,000 | -1.7% |
| 2023 | $1,343,000 | $290,000 | $1,633,000 | +12.8% |
| 2022 | $1,189,000 | $259,000 | $1,448,000 | +36.3% |
| 2021 | $830,000 | $232,000 | $1,062,000 | +9.9% |
| 2020 | $750,000 | $216,000 | $966,000 | -5.5% |
| 2019 | $814,000 | $208,000 | $1,022,000 | -3.9% |
| 2018 | $886,000 | $177,000 | $1,063,000 | +19.7% |
| 2017 | $718,000 | $170,000 | $888,000 | - |
14906 83a Avenue
| Sold Price: | $1,265,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,636 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,518 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3105418 |
| Distance: | 55 m |
8375 148b Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,365 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,271 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3080951 |
| Distance: | 161 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263106738/83dcefb7.jpeg)
15032 Spenser Drive
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,712 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,260 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3085111 |
| Distance: | 371 m |
8707 147 Street
| Sold Price: | $1,195,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,741 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,265 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3054280 |
| Distance: | 859 m |
8710 151 Street
| Sold Price: | $1,385,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,304 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,856 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3063793 |
| Distance: | 897 m |
8714 151b Street
| Sold Price: | $1,160,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,272 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,114 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3066021 |
| Distance: | 949 m |
14919 Spenser Drive
| Asking Price: | $1,366,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,709 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3122495 |
| Distance: | 384 m |
8502 148 Street
| Asking Price: | $1,559,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,188 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,303 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3100161 |
| Distance: | 395 m |
8149 149 Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,275 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118173 |
| Distance: | 405 m |
8469 153a Street
| Asking Price: | $1,359,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,296 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,148 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121108 |
| Distance: | 871 m |
14471 85a Avenue
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,616 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,430 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3108963 |
| Distance: | 981 m |