











This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,299 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,920 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Land |
| Land Size | 0.29 ac (12,451 sqft) |
| Land Frontage | 110 ft |
| Land Dimensions | 110 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 006-392-369 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
14751 89a Avenue
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,279 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,821 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3086360 |
| Distance: | 498 m |
8714 151b Street
| Sold Price: | $1,160,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,272 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,114 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3066021 |
| Distance: | 535 m |
14409 Chartwell Drive
| Sold Price: | $1,362,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,123 sqft |
| Price / SqFt: | $642 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,958 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3065894 |
| Distance: | 822 m |
8375 148b Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,365 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,271 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3080951 |
| Distance: | 866 m |
9113 145a Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,153 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,163 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3082996 |
| Distance: | 985 m |
14437 Chartwell Drive
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,189 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,224 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3068909 |
| Distance: | 985 m |
8927 146a Street
| Asking Price: | $1,259,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,343 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,988 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110745 |
| Distance: | 651 m |
8666 August Drive
| Asking Price: | $1,325,890 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,609 sqft |
| Price / SqFt: | $824 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,290 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3090208 |
| Distance: | 821 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,239,000 | $57,900 | $1,296,900 | -7.3% |
| 2025 | $1,323,000 | $76,300 | $1,399,300 | +0.5% |
| 2024 | $1,336,000 | $56,600 | $1,392,600 | -1.3% |
| 2023 | $1,345,000 | $65,400 | $1,410,400 | +5.9% |
| 2022 | $1,259,000 | $72,800 | $1,331,800 | +40.8% |
| 2021 | $868,000 | $78,000 | $946,000 | +11.3% |
| 2020 | $770,000 | $79,900 | $849,900 | -4.0% |
| 2019 | $804,000 | $81,200 | $885,200 | +4.3% |
| 2018 | $777,000 | $71,300 | $848,300 | +17.1% |
| 2017 | $647,000 | $77,600 | $724,600 | - |