







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,919 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,365 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,777 sqft) |
| Land Frontage | 103 ft |
| Land Dimensions | 103 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Loft |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 004-751-272 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
14586 18 Avenue
| Sold Price: | $1,349,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,110 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,218 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3114651 |
| Distance: | 840 m |
2147 154 Street
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,161 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,155 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3067922 |
| Distance: | 1.1 km |
1754 142 Street
| Sold Price: | $1,434,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,307 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,459 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3062135 |
| Distance: | 1.5 km |
1786 142 Street
| Sold Price: | $1,398,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,954 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,813 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3079426 |
| Distance: | 1.5 km |
1967 156 Street
| Sold Price: | $1,188,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,003 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,160 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3088236 |
| Distance: | 1.5 km |
1735 141 A Street
| Sold Price: | $1,405,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,964 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,834 sqft) |
| Days on Market: | 170 |
| MLS® Number: | R3041288 |
| Distance: | 1.7 km |
14816 20a Avenue
| Asking Price: | $1,868,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,583 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,408 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127178 |
| Distance: | 55 m |
1787 148a Street
| Asking Price: | $1,548,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,390 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,312 sqft) |
| Days on Market: | 11 hours |
| MLS® Number: | R3127393 |
| Distance: | 657 m |
2382 150b Street
| Asking Price: | $1,748,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,457 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,056 sqft) |
| Days on Market: | 186 |
| MLS® Number: | R3069460 |
| Distance: | 706 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,481,000 | $270,000 | $1,751,000 | +4.4% |
| 2025 | $1,542,000 | $136,000 | $1,678,000 | -2.2% |
| 2024 | $1,558,000 | $157,000 | $1,715,000 | +1.8% |
| 2023 | $1,520,000 | $164,000 | $1,684,000 | +13.0% |
| 2022 | $1,318,000 | $172,000 | $1,490,000 | +18.3% |
| 2021 | $1,117,000 | $142,000 | $1,259,000 | +12.8% |
| 2020 | $967,000 | $149,000 | $1,116,000 | -14.7% |
| 2019 | $1,148,000 | $161,000 | $1,309,000 | +1.5% |
| 2018 | $1,122,000 | $168,000 | $1,290,000 | -7.6% |
| 2017 | $1,242,000 | $154,000 | $1,396,000 | - |