







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,433 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,825 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,033 sqft) |
| Land Frontage | 13 ft |
| Land Dimensions | 13 x 0.00 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 026-349-931 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
14785 68a Avenue
| Sold Price: | $1,630,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,861 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,641 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3111616 |
| Distance: | 125 m |
6758 150 Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-May-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,092 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,081 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3094269 |
| Distance: | 452 m |
6648 148a Street
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,569 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,215 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3056735 |
| Distance: | 527 m |
6740 150a Street
| Sold Price: | $1,305,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,901 sqft |
| Price / SqFt: | $335 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3094686 |
| Distance: | 543 m |
14578 68 Avenue
| Sold Price: | $1,335,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,759 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,616 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3111270 |
| Distance: | 575 m |
14490 67b Avenue
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,407 sqft |
| Price / SqFt: | $382 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,866 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3090768 |
| Distance: | 758 m |
14850 69 Avenue
| Asking Price: | $1,589,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,825 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,033 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125806 |
| Distance: | 0 m |
14779 68a Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,914 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,638 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3090448 |
| Distance: | 136 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,157,000 | $503,000 | $1,660,000 | -5.9% |
| 2025 | $1,232,000 | $532,000 | $1,764,000 | -3.2% |
| 2024 | $1,254,000 | $569,000 | $1,823,000 | -5.0% |
| 2023 | $1,307,000 | $611,000 | $1,918,000 | +16.4% |
| 2022 | $1,105,000 | $543,000 | $1,648,000 | +30.6% |
| 2021 | $787,000 | $475,000 | $1,262,000 | +6.3% |
| 2020 | $756,000 | $431,000 | $1,187,000 | -3.1% |
| 2019 | $821,000 | $404,000 | $1,225,000 | +6.1% |
| 2018 | $822,000 | $333,000 | $1,155,000 | +13.9% |
| 2017 | $702,000 | $312,000 | $1,014,000 | - |