This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,390 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,888 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,027 sqft) |
| Land Frontage | 49.21 ft |
| Land Dimensions | 49.21 x 122.47 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 025-465-210 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
7376 148 Street
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,950 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3057225 |
| Distance: | 171 m |
7599 149 Street
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,116 sqft |
| Price / SqFt: | $389 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,112 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3096345 |
| Distance: | 292 m |
14581 76a Avenue
| Sold Price: | $1,460,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,092 sqft |
| Price / SqFt: | $357 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,993 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3101019 |
| Distance: | 617 m |
14486 74a Avenue
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,876 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,038 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3079251 |
| Distance: | 718 m |
14478 74a Avenue
| Sold Price: | $1,605,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,839 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,034 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3052108 |
| Distance: | 737 m |
7770 146 Street
| Sold Price: | $1,495,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,728 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,004 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3087223 |
| Distance: | 758 m |
14665 76a Avenue
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,815 sqft |
| Price / SqFt: | $380 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,004 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3113085 |
| Distance: | 515 m |
7690 146a Street
| Asking Price: | $1,425,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,731 sqft |
| Price / SqFt: | $382 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3088765 |
| Distance: | 602 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,156,000 | $482,000 | $1,638,000 | -6.4% |
| 2025 | $1,232,000 | $518,000 | $1,750,000 | -3.3% |
| 2024 | $1,254,000 | $555,000 | $1,809,000 | -5.0% |
| 2023 | $1,307,000 | $597,000 | $1,904,000 | +16.0% |
| 2022 | $1,105,000 | $536,000 | $1,641,000 | +30.5% |
| 2021 | $786,000 | $471,000 | $1,257,000 | +7.2% |
| 2020 | $756,000 | $417,000 | $1,173,000 | -3.2% |
| 2019 | $820,000 | $392,000 | $1,212,000 | +5.6% |
| 2018 | $821,000 | $327,000 | $1,148,000 | +13.4% |
| 2017 | $701,000 | $311,000 | $1,012,000 | - |