






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,580 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,993 sqft |
| Age | 22 years (2004) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,146 sqft) |
| Land Frontage | 163.5 ft |
| Land Dimensions | 163.5 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 025-840-215 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
14731 59a Avenue
| Sold Price: | $1,215,000 |
| Sold Date: | 2026-May-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,214 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,779 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3091449 |
| Distance: | 124 m |
14876 57b Avenue
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,292 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,344 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3059405 |
| Distance: | 377 m |
6038 145 Street
| Sold Price: | $1,377,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,387 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,500 sqft) |
| Days on Market: | 246 |
| MLS® Number: | R3032325 |
| Distance: | 579 m |
6166 150 Street
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,577 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,713 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3112691 |
| Distance: | 713 m |
6101 151 Street
| Sold Price: | $1,235,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,279 sqft |
| Price / SqFt: | $377 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,529 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3076365 |
| Distance: | 750 m |
6158 143 Street
| Sold Price: | $1,265,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,448 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3059675 |
| Distance: | 1.1 km |
14726 60a Avenue
| Asking Price: | $1,549,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,715 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,675 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3099904 |
| Distance: | 274 m |
14918 59 Avenue
| Asking Price: | $1,515,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,945 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,633 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128368 |
| Distance: | 301 m |
5742 148 Street
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,627 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3080067 |
| Distance: | 348 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,100,000 | $366,000 | $1,466,000 | -2.9% |
| 2025 | $1,117,000 | $393,000 | $1,510,000 | -6.2% |
| 2024 | $1,188,000 | $421,000 | $1,609,000 | -5.4% |
| 2023 | $1,254,000 | $446,000 | $1,700,000 | +21.1% |
| 2022 | $1,007,000 | $397,000 | $1,404,000 | +28.0% |
| 2021 | $748,000 | $349,000 | $1,097,000 | +0.7% |
| 2020 | $772,000 | $317,000 | $1,089,000 | +0.5% |
| 2019 | $786,000 | $298,000 | $1,084,000 | +4.6% |
| 2018 | $786,000 | $250,000 | $1,036,000 | +15.0% |
| 2017 | $663,000 | $238,000 | $901,000 | - |