







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,417 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,655 sqft |
| Age | 16 years (2010) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,257 sqft) |
| Land Frontage | 44 ft |
| Land Dimensions | 44 x 108 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-14 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 027-397-491 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
3456 147a Street
| Sold Price: | $1,468,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,989 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,543 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3089407 |
| Distance: | 131 m |
14579 33b Avenue
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,025 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,726 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3088813 |
| Distance: | 346 m |
3233 147 Street
| Sold Price: | $1,615,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,451 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,827 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3038000 |
| Distance: | 379 m |
14936 35 Avenue
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,170 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,606 sqft) |
| Days on Market: | 157 |
| MLS® Number: | R3042530 |
| Distance: | 424 m |
3545 149a Street
| Sold Price: | $1,675,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,471 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,324 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3114265 |
| Distance: | 491 m |
3428 150b Street
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,487 sqft |
| Price / SqFt: | $473 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,891 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3063551 |
| Distance: | 665 m |
14752 34a Avenue
| Asking Price: | $1,879,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,717 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,763 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3119108 |
| Distance: | 12 m |
14860 34 Avenue
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,078 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,444 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3104712 |
| Distance: | 222 m |
3303 148a Street
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,880 sqft |
| Price / SqFt: | $521 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,187 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3109526 |
| Distance: | 244 m |
14876 34 Avenue
| Asking Price: | $1,849,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,246 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,821 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127423 |
| Distance: | 260 m |
14708 31a Avenue
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,787 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128651 |
| Distance: | 537 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,020,000 | $628,000 | $1,648,000 | -6.3% |
| 2025 | $1,138,000 | $621,000 | $1,759,000 | -1.2% |
| 2024 | $1,198,000 | $583,000 | $1,781,000 | +1.3% |
| 2023 | $1,162,000 | $597,000 | $1,759,000 | +8.3% |
| 2022 | $1,019,000 | $605,000 | $1,624,000 | +25.3% |
| 2021 | $749,000 | $547,000 | $1,296,000 | +9.0% |
| 2020 | $690,000 | $499,000 | $1,189,000 | -5.5% |
| 2019 | $769,000 | $489,000 | $1,258,000 | -2.5% |
| 2018 | $758,000 | $532,000 | $1,290,000 | +9.0% |
| 2017 | $678,000 | $506,000 | $1,184,000 | - |