




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,259 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,982 sqft |
| Age | 16 years (2010) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (5,900 sqft) |
| Land Frontage | 45 ft |
| Land Dimensions | 45 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-22 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 027-189-082 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,051,000 | $509,000 | $1,560,000 | -8.7% |
| 2025 | $1,163,000 | $545,000 | $1,708,000 | -2.3% |
| 2024 | $1,167,000 | $582,000 | $1,749,000 | -1.8% |
| 2023 | $1,158,000 | $623,000 | $1,781,000 | +12.3% |
| 2022 | $1,033,000 | $553,000 | $1,586,000 | +29.7% |
| 2021 | $745,000 | $478,000 | $1,223,000 | +6.2% |
| 2020 | $724,000 | $428,000 | $1,152,000 | -0.9% |
| 2019 | $762,000 | $401,000 | $1,163,000 | +8.0% |
| 2018 | $746,000 | $331,000 | $1,077,000 | +12.4% |
| 2017 | $644,000 | $314,000 | $958,000 | - |
14239 61b Avenue
| Sold Price: | $1,595,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,558 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,896 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3082049 |
| Distance: | 1.0 km |
6648 148a Street
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,569 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,215 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3056735 |
| Distance: | 1.1 km |
6758 150 Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-May-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,092 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,081 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3094269 |
| Distance: | 1.5 km |
6740 150a Street
| Sold Price: | $1,305,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,901 sqft |
| Price / SqFt: | $335 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3094686 |
| Distance: | 1.5 km |
14785 68a Avenue
| Sold Price: | $1,630,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,861 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,641 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3111616 |
| Distance: | 1.6 km |
7376 148 Street
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,950 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3057225 |
| Distance: | 2.6 km |
14750 61st Avenue
| Asking Price: | $1,795,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,985 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,900 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3127127 |
| Distance: | 0 m |
14750 62a Avenue
| Asking Price: | $1,886,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,778 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,451 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3096263 |
| Distance: | 269 m |
14711 62a Avenue
| Asking Price: | $1,650,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,758 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,636 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3103782 |
| Distance: | 317 m |