







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,378 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,907 sqft |
| Age | 27 years (1999) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,914 sqft) |
| Land Frontage | 49 ft |
| Land Dimensions | 49 x 77 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 023-621-494 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
7450 147 Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,878 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,772 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3075174 |
| Distance: | 89 m |
7257 148 Street
| Sold Price: | $1,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 3,371 sqft |
| Price / SqFt: | $323 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,881 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3107736 |
| Distance: | 607 m |
7366 144a Street
| Sold Price: | $1,390,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,771 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,133 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3037099 |
| Distance: | 685 m |
7931 Redtail Place
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,340 sqft |
| Price / SqFt: | $581 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3076343 |
| Distance: | 1.1 km |
8020 Kestrel Court
| Sold Price: | $1,430,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,892 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,886 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3086831 |
| Distance: | 1.4 km |
14118 72 A Avenue
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,270 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,064 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3080974 |
| Distance: | 1.4 km |
14616 75a Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,842 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,084 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3075629 |
| Distance: | 196 m |
7361 149a Street
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,380 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.47 ac. (20,459 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085192 |
| Distance: | 506 m |
7113 147 Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,182 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,445 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109171 |
| Distance: | 854 m |
14390 78 Avenue
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,578 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,716 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3107791 |
| Distance: | 884 m |
7930 144 Street
| Asking Price: | $1,493,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,120 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,055 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105808 |
| Distance: | 984 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $995,000 | $318,000 | $1,313,000 | -9.1% |
| 2025 | $1,100,000 | $345,000 | $1,445,000 | -2.3% |
| 2024 | $1,104,000 | $375,000 | $1,479,000 | -1.8% |
| 2023 | $1,098,000 | $408,000 | $1,506,000 | +12.6% |
| 2022 | $975,000 | $362,000 | $1,337,000 | +30.6% |
| 2021 | $704,000 | $320,000 | $1,024,000 | +8.9% |
| 2020 | $648,000 | $292,000 | $940,000 | -5.1% |
| 2019 | $716,000 | $275,000 | $991,000 | +4.6% |
| 2018 | $716,000 | $231,000 | $947,000 | +19.6% |
| 2017 | $574,000 | $218,000 | $792,000 | - |