This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,155 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,268 sqft |
| Age | 67 years (1959) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,576 sqft) |
| Land Frontage | 63 ft |
| Land Dimensions | 63 x 136.0 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-292-239 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
14534 St. Andrews Drive
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,504 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3088836 |
| Distance: | 261 m |
14456 115 Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,204 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,449 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3075987 |
| Distance: | 487 m |
11082 146 Street
| Sold Price: | $1,095,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,855 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,475 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3108552 |
| Distance: | 779 m |
11074 146 Street
| Sold Price: | $1,038,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,318 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,448 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3094267 |
| Distance: | 799 m |
14750 110a Avenue
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,031 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,188 sqft) |
| Days on Market: | 192 |
| MLS® Number: | R3016343 |
| Distance: | 869 m |
14205 Melrose Drive
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,504 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,362 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3116117 |
| Distance: | 1.1 km |
14686 St. Andrews Drive
| Asking Price: | $1,213,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,028 sqft |
| Price / SqFt: | $598 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120186 |
| Distance: | 98 m |
11318 Glen Avon Drive
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,340 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,386 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127199 |
| Distance: | 432 m |
11310 Loughren Drive
| Asking Price: | $1,139,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,138 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,000 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3106718 |
| Distance: | 507 m |
11426 144a Street
| Asking Price: | $1,144,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,986 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,081 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090069 |
| Distance: | 539 m |
14415 114 Avenue
| Asking Price: | $1,090,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,870 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,314 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098094 |
| Distance: | 594 m |
11230 Lansdowne Drive
| Asking Price: | $1,169,900 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3121614 |
| Distance: | 647 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,200,000 | $46,300 | $1,246,300 | -9.2% |
| 2025 | $1,314,000 | $59,100 | $1,373,100 | -1.2% |
| 2024 | $1,322,000 | $68,200 | $1,390,200 | -1.0% |
| 2023 | $1,333,000 | $70,700 | $1,403,700 | +12.3% |
| 2022 | $1,166,000 | $84,500 | $1,250,500 | +39.2% |
| 2021 | $806,000 | $92,600 | $898,600 | +9.1% |
| 2020 | $743,000 | $80,500 | $823,500 | -8.1% |
| 2019 | $811,000 | $85,300 | $896,300 | +11.0% |
| 2018 | $714,000 | $93,300 | $807,300 | +6.6% |
| 2017 | $660,000 | $97,500 | $757,500 | - |