





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,534 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,504 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,104 sqft) |
| Land Frontage | 37 ft |
| Land Dimensions | 37 x 119 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 018-496-041 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263119055/83dcefb7.jpeg)
14710 St. Andrews Drive
| Sold Price: | $1,205,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,268 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,576 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3097428 |
| Distance: | 261 m |
14456 115 Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,204 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,449 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3075987 |
| Distance: | 324 m |
14361 Melrose Drive
| Sold Price: | $1,085,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,067 sqft |
| Price / SqFt: | $354 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,017 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3049244 |
| Distance: | 855 m |
11074 146 Street
| Sold Price: | $1,038,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,318 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,448 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3094267 |
| Distance: | 951 m |
14205 Melrose Drive
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,504 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,362 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3116117 |
| Distance: | 1.0 km |
14663 109 Avenue
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,604 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,385 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3092531 |
| Distance: | 1.3 km |
14686 St. Andrews Drive
| Asking Price: | $1,213,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,028 sqft |
| Price / SqFt: | $598 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120186 |
| Distance: | 163 m |
11426 144a Street
| Asking Price: | $1,144,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,986 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,081 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090069 |
| Distance: | 435 m |
11318 Glen Avon Drive
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,340 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,386 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127199 |
| Distance: | 693 m |
11310 Loughren Drive
| Asking Price: | $1,139,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,138 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,000 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3106718 |
| Distance: | 767 m |
14222 Grosvenor Road
| Asking Price: | $1,282,500 |
| Listing Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,454 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,364 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3087148 |
| Distance: | 901 m |
11220 Lansdowne Drive
| Asking Price: | $1,098,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,904 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,715 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3100479 |
| Distance: | 918 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,181,000 | $163,000 | $1,344,000 | -10.1% |
| 2025 | $1,292,000 | $203,000 | $1,495,000 | -1.6% |
| 2024 | $1,300,000 | $220,000 | $1,520,000 | -1.5% |
| 2023 | $1,312,000 | $231,000 | $1,543,000 | +12.0% |
| 2022 | $1,147,000 | $231,000 | $1,378,000 | +39.6% |
| 2021 | $793,000 | $194,000 | $987,000 | +5.8% |
| 2020 | $731,000 | $202,000 | $933,000 | -3.9% |
| 2019 | $797,000 | $174,000 | $971,000 | +11.0% |
| 2018 | $702,000 | $173,000 | $875,000 | +5.8% |
| 2017 | $649,000 | $178,000 | $827,000 | - |