































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,833 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,407 sqft |
| Age | 22 years (2004) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,866 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x Irreg. ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 025-481-711 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
14578 68 Avenue
| Sold Price: | $1,335,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,759 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,616 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3111270 |
| Distance: | 184 m |
14332 Hyland Road
| Sold Price: | $1,448,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,722 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,526 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3059644 |
| Distance: | 348 m |
6740 150a Street
| Sold Price: | $1,305,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,901 sqft |
| Price / SqFt: | $335 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3094686 |
| Distance: | 1.1 km |
14239 61b Avenue
| Sold Price: | $1,595,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,558 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,896 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3082049 |
| Distance: | 1.3 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263077187/83dcefb7.jpeg)
14838 74a Avenue
| Sold Price: | $1,480,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,888 sqft |
| Price / SqFt: | $381 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 158 |
| MLS® Number: | R3055560 |
| Distance: | 1.6 km |
14118 60a Avenue
| Sold Price: | $1,437,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,217 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,851 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3078384 |
| Distance: | 1.6 km |
14496 67b Avenue
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,890 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,781 sqft) |
| Days on Market: | 233 |
| MLS® Number: | R3055421 |
| Distance: | 35 m |
14605 67b Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2025-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,001 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,090 sqft) |
| Days on Market: | 449 |
| MLS® Number: | R2971682 |
| Distance: | 235 m |
14642 67a Avenue
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,792 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,829 sqft) |
| Days on Market: | 267 |
| MLS® Number: | R3040006 |
| Distance: | 311 m |
14779 68a Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,914 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,638 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090448 |
| Distance: | 622 m |
14850 69 Avenue
| Asking Price: | $1,589,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,825 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,033 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125806 |
| Distance: | 758 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,001,000 | $431,000 | $1,432,000 | -8.8% |
| 2025 | $1,108,000 | $463,000 | $1,571,000 | -2.3% |
| 2024 | $1,112,000 | $496,000 | $1,608,000 | -1.7% |
| 2023 | $1,103,000 | $533,000 | $1,636,000 | +12.7% |
| 2022 | $984,000 | $467,000 | $1,451,000 | +29.6% |
| 2021 | $710,000 | $410,000 | $1,120,000 | +5.6% |
| 2020 | $689,000 | $372,000 | $1,061,000 | -1.3% |
| 2019 | $726,000 | $349,000 | $1,075,000 | +7.2% |
| 2018 | $711,000 | $292,000 | $1,003,000 | +12.6% |
| 2017 | $614,000 | $277,000 | $891,000 | - |