







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,969 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,070 sqft |
| Age | 56 years (1970) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,219 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 110 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-934-692 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
10842 144a Street
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,211 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,830 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3111205 |
| Distance: | 88 m |
10973 144a Street
| Asking Price: | $1,100,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,912 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,921 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123555 |
| Distance: | 197 m |
14713 110 Avenue
| Asking Price: | $1,190,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,664 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,670 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3116243 |
| Distance: | 485 m |
14735 109a Avenue
| Asking Price: | $1,149,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,554 sqft |
| Price / SqFt: | $739 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,993 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114877 |
| Distance: | 491 m |
11082 146a Street
| Asking Price: | $1,049,780 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,500 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,382 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3082779 |
| Distance: | 512 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,115,000 | $45,200 | $1,160,200 | -7.6% |
| 2025 | $1,199,000 | $57,000 | $1,256,000 | +0.8% |
| 2024 | $1,212,000 | $34,600 | $1,246,600 | -6.3% |
| 2023 | $1,295,000 | $36,000 | $1,331,000 | +17.8% |
| 2022 | $1,091,000 | $39,000 | $1,130,000 | +41.5% |
| 2021 | $763,000 | $35,700 | $798,700 | +8.3% |
| 2020 | $699,000 | $38,700 | $737,700 | -7.9% |
| 2019 | $764,000 | $37,400 | $801,400 | +6.8% |
| 2018 | $712,000 | $38,300 | $750,300 | +11.9% |
| 2017 | $627,000 | $43,400 | $670,400 | - |
10895 143 Street
| Sold Price: | $1,205,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,246 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,336 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3110405 |
| Distance: | 399 m |
11074 146 Street
| Sold Price: | $1,038,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,318 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,448 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3094267 |
| Distance: | 443 m |
11082 146 Street
| Sold Price: | $1,095,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,855 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,475 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3108552 |
| Distance: | 461 m |
10921 142a Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,926 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,291 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3063257 |
| Distance: | 505 m |
14750 110a Avenue
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,031 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,188 sqft) |
| Days on Market: | 192 |
| MLS® Number: | R3016343 |
| Distance: | 572 m |
14752 106a Avenue
| Sold Price: | $1,080,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,728 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,643 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3109146 |
| Distance: | 711 m |