





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,544 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,835 sqft |
| Age | 54 years (1972) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,882 sqft) |
| Land Frontage | 69.88 ft |
| Land Dimensions | 21.3 x 34.32 m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-396-519 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
10216 142a Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,914 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,281 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3115663 |
| Distance: | 318 m |
14436 102b Avenue
| Sold Price: | $1,310,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,233 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,254 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3075344 |
| Distance: | 646 m |
10610 141 Street
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,160 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,029 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3078812 |
| Distance: | 1.0 km |
14845 103 Avenue
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,165 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,171 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3098109 |
| Distance: | 1.5 km |
10895 143 Street
| Sold Price: | $1,205,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,246 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,336 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3110405 |
| Distance: | 1.6 km |
10879 144a Street
| Sold Price: | $1,138,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3061561 |
| Distance: | 1.7 km |
10080 143 Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,694 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,188 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102826 |
| Distance: | 342 m |
10186 144a Street
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,200 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,279 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106150 |
| Distance: | 665 m |
10734 141 Street
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,930 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,896 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127584 |
| Distance: | 1.3 km |
9392 139 Street
| Asking Price: | $1,249,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,705 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,296 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116181 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,272,000 | $74,200 | $1,346,200 | -8.9% |
| 2025 | $1,383,000 | $94,900 | $1,477,900 | +1.8% |
| 2024 | $1,401,000 | $51,300 | $1,452,300 | -5.3% |
| 2023 | $1,477,000 | $55,800 | $1,532,800 | +18.6% |
| 2022 | $1,230,000 | $62,700 | $1,292,700 | +40.2% |
| 2021 | $861,000 | $61,000 | $922,000 | +1.4% |
| 2020 | $840,000 | $69,700 | $909,700 | -3.7% |
| 2019 | $874,000 | $71,000 | $945,000 | +11.9% |
| 2018 | $770,000 | $74,600 | $844,600 | +10.3% |
| 2017 | $678,000 | $87,600 | $765,600 | - |