







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,309 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,171 sqft |
| Age | 54 years (1972) |
| Land |
| Land Size | 0.25 ac (10,716 sqft) |
| Land Frontage | 61.97 ft |
| Land Dimensions | 61.97 x 180.15 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 009-103-091 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
10921 142a Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,926 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,291 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3063257 |
| Distance: | 530 m |
11082 146 Street
| Sold Price: | $1,095,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,855 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,475 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3108552 |
| Distance: | 979 m |
11074 146 Street
| Sold Price: | $1,038,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,318 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,448 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3094267 |
| Distance: | 981 m |
13848 116 Avenue
| Sold Price: | $1,165,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,495 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,037 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3090017 |
| Distance: | 1.0 km |
13575 Crestview Drive
| Sold Price: | $960,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $394 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,222 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3085788 |
| Distance: | 1.2 km |
14750 110a Avenue
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,031 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,188 sqft) |
| Days on Market: | 192 |
| MLS® Number: | R3016343 |
| Distance: | 1.3 km |
14200 Grosvenor Road
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,658 sqft |
| Price / SqFt: | $376 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,735 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3079622 |
| Distance: | 352 m |
10973 144a Street
| Asking Price: | $1,100,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,912 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,921 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123555 |
| Distance: | 762 m |
14415 114 Avenue
| Asking Price: | $1,090,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,870 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,314 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098094 |
| Distance: | 796 m |
11426 144a Street
| Asking Price: | $1,144,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,986 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,081 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090069 |
| Distance: | 839 m |
13630 114 Avenue
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,490 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,930 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110307 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,248,000 | $46,900 | $1,294,900 | -9.0% |
| 2025 | $1,366,000 | $56,800 | $1,422,800 | -1.1% |
| 2024 | $1,374,000 | $64,100 | $1,438,100 | -0.9% |
| 2023 | $1,386,000 | $65,300 | $1,451,300 | +12.9% |
| 2022 | $1,212,000 | $73,500 | $1,285,500 | +40.2% |
| 2021 | $838,000 | $79,200 | $917,200 | +8.9% |
| 2020 | $772,000 | $70,500 | $842,500 | -8.1% |
| 2019 | $842,000 | $74,600 | $916,600 | +11.2% |
| 2018 | $742,000 | $82,400 | $824,400 | +6.6% |
| 2017 | $686,000 | $87,400 | $773,400 | - |