


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,425 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,756 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,589 sqft) |
| Land Frontage | 35 ft |
| Land Dimensions | 35 x irregular ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 004-449-797 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
1735 141 A Street
| Sold Price: | $1,405,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,964 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,834 sqft) |
| Days on Market: | 170 |
| MLS® Number: | R3041288 |
| Distance: | 87 m |
1785 140a Street
| Sold Price: | $1,355,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,067 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,103 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3096422 |
| Distance: | 228 m |
1786 142 Street
| Sold Price: | $1,398,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,954 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,813 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3079426 |
| Distance: | 264 m |
14304 18 Avenue
| Sold Price: | $1,299,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,558 sqft |
| Price / SqFt: | $834 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3101707 |
| Distance: | 473 m |
14093 Magdalen Avenue
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,162 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,277 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3083384 |
| Distance: | 502 m |
14076 19a Avenue
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,978 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,113 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3100940 |
| Distance: | 525 m |
14129 16a Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,649 sqft |
| Price / SqFt: | $849 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,080 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112508 |
| Distance: | 51 m |
14035 16b Avenue
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,593 sqft |
| Price / SqFt: | $816 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3107780 |
| Distance: | 158 m |
14109 Blackburn Avenue
| Asking Price: | $1,290,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,882 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,983 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093473 |
| Distance: | 367 m |
14181 Malabar Avenue
| Asking Price: | $1,590,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,640 sqft |
| Price / SqFt: | $970 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,494 sqft) |
| Days on Market: | 254 |
| MLS® Number: | R3048216 |
| Distance: | 471 m |
13890 Blackburn Avenue
| Asking Price: | $1,425,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,143 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,412 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122023 |
| Distance: | 570 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,496,000 | $109,000 | $1,605,000 | -7.1% |
| 2025 | $1,589,000 | $138,000 | $1,727,000 | -0.6% |
| 2024 | $1,589,000 | $149,000 | $1,738,000 | +0.9% |
| 2023 | $1,563,000 | $159,000 | $1,722,000 | +15.5% |
| 2022 | $1,321,000 | $170,000 | $1,491,000 | +24.0% |
| 2021 | $1,059,000 | $143,000 | $1,202,000 | +13.9% |
| 2020 | $905,000 | $150,000 | $1,055,000 | -12.4% |
| 2019 | $1,037,000 | $167,000 | $1,204,000 | -8.3% |
| 2018 | $1,139,000 | $174,000 | $1,313,000 | +0.5% |
| 2017 | $1,123,000 | $183,000 | $1,306,000 | - |